Antydepresanty a alkohol – czy to bezpieczne połączenie?
Ludzie, którzy przyjmują leki antydepresyjne często zastanawiają się, czy mogą je łączyć z alkoholem. Zwykle producenci antydepresantów umieszczają odpowiedź na to pytanie na ulotkach dołączonych do opakowania. Prawie zawsze jest to ostrzeżenie o niepożądanych skutkach takiego połączenia. Producenci zwracają na to uwagę, ponieważ są świadomi zależności między depresją a alkoholem. Depresja bywa przyczyną zwiększenia ilości spożywanych napojów procentowych, a one bardzo często prowadzą do pogłębienia depresji. To wzajemna, toksyczna relacja, która prowadzi do szkodliwych dla zdrowia konsekwencji. Jeśli zależy nam na poprawie naszego stanu psychicznego, to nie powinniśmy sięgać po alkohol – on nie jest lekiem, jedynie chwilowo maskuje nasze złe samopoczucie, wprowadzając nas w przekonanie, że pomaga nam uporać się z kompulsywnymi myślami i szarością otaczającego nas świata. Przekonanie o pozytywnym wpływie alkoholu na naszą psychikę to jeden z podstawowych błędów podczas leczenia lekami psychotropowymi.
Wpływ alkoholu na depresję
Ludzie cierpiący na depresję nierzadko próbują uciszyć objawy choroby sięgając po alkohol. Powoduje on wejście w stan błogości, podczas którego na chwilę można odciążyć głowę i pozbyć się destrukcyjnych myśli. To bardzo często prowadzi do uzależnienia, a ono do poważnej choroby alkoholowej. Człowiek chory na depresję sięga po alkohol, bo ma wrażenie, że ten jest w stanie chwilowo go uleczyć. Osoby uzależnione z kolei są bardziej podatne na zachorowanie na depresję, a depresyjne reakcje krótkotrwałe u nich pojawiają się bardzo często.
Jak antydepresanty działają na nasz organizm?
Antydepresanty należą do grupy leków, które stosuje się podczas leczenia różnych zaburzeń psychicznych, np. depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, stresu pourazowego, fobii społecznej czy choroby afektywnej dwubiegunowej. Leki te oddziałują na receptory komórek nerwowych i wpływają na działanie środowiska neurochemicznego w mózgu. Sprawiają, że komórki nerwowe staja się mniej lub bardziej wrażliwe na przyswajanie serotoniny, dopaminy czy noradrenaliny. Kiedy zniwelowane są wszelkie niedobory tych substancji, człowiek odzyskuje chęci do życia, poprawia się jego sen i poprawę.
Jak alkohol działa na nasz organizm?
Alkohol wpływa na nasz organizm jednoznacznie negatywnie. Oddziałuje on na układ nerwowy i obniża jego sprawność. Zaburza również pracę neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za proces rozprowadzania substancji chemicznych po ludzkim organizmie. Człowiek odczuwa problemy żołądkowe, doświadcza senności czy staje się bardziej agresywny. Spożyciu alkoholu towarzyszą też takie objawy jak zawroty głowy, spowolnienie refleksu, brak koncentracji i pobudzenie. Należy pamiętać, że alkohol jest substancją uzależniającą, a więc może powodować negatywne skutki nie tylko w ciele człowieka, ale również w jego umyśle. Uzależnienie od alkoholu bardzo często łączy się z depresją, która znacząco wpływa na zdrowie psychiczne człowieka, doprowadzając do jego całkowitego zepsucia. Dlatego też wielokrotnie to właśnie w alkoholu osoby chorujące na depresję szukają ratunku. To działanie jest wzajemne i od siebie zależne – alkohol może prowadzić do depresji, a depresja do alkoholizmu. Zalecamy, aby w trosce o swoje zdrowie nie nabierać się na chwilowe, łudząco pozytywne działanie procentowego trunku.
Dlaczego nie powinno się łączyć leków psychotropowych z alkoholem?
Łączenie alkoholu z lekami psychotropowymi wpływa na metabolizm obydwu tych substancji, powodując ich wzmożone lub obniżone przyswajanie. To prowadzi do niepożądanych reakcji organizmu. Warto pamiętać, że skutki połączenia obydwu tych substancji zależy od rodzaju leku, jaki przyjmujemy. Spożywanie alkoholu podczas leczenia inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) może prowadzić do senności, zawrotów głowy i niewyraźnego widzenia. Wszelkie negatywne skutki picia napojów wysokoprocentowych podczas przyjmowania antydepresantów producenci umieszczają na ulotkach dołączanych do opakowań leków.
Jak psychotropy oddziałują na alkohol?
Leki psychiatryczne mogą potęgować negatywne skutki spożycia alkoholu i prowadzić do niepożądanych reakcji, takich jak:
- Opóźniona reakcja na bodźce,
- Silne pobudzenie,
- Wzmożone zachowania agresywne,
- Nasilone objawy zatrucia alkoholowego.
Jak alkohol oddziałuje na psychotropy?
Alkohol jest w stanie bardzo negatywnie wpływać na organizm, który przyjmuje leki psychotropowe. Etanol może oddziaływać na senność osoby leczonej antydepresantami, najpierw przeradzając ją w bezsenność, a potem zaś w nadmierną potrzebę snu.
Niepożądanymi skutkami spożycia alkoholu podczas terapii farmakologicznej lekami psychiatrycznymi są np.:
- Odczuwanie nieuzasadnionego lęku,
- Uczucie niepokoju,
- Zaburzenie świadomości,
- Majaczenie i omamy słuchowe/wzrokowe,
- Napady drgawek,
- Drżenie mięśni,
- Zaburzenie koncentracji,
- Myśli samobójcze,
- Przyśpieszenie akcji serca,
- Spadek ciśnienia.
Sertralina a alkohol
Sertralina jest lekiem stosowanym w leczeniu różnego rodzaju problemów psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy stany lękowe. Producenci ostrzegają przed łączeniem leku z alkoholem ze względu na występowanie niepożądanych objawów; halucynacji, gwałtownego bicia serca czy nawet śpiączki. Dzieje się tak, ponieważ Etanol może nasilać działanie leku i tym samym prowadzić do nieprzyjemnych i czasami nawet bardzo niebezpiecznych skutków ubocznych, takich jak zmożone myśli samobójcze.
Asentra a alkohol
Lekarze przestrzegają przed łączeniem leku Asentra z alkoholem ze względu na fakt, iż lek może nasilać działania alkoholu na nasz układ nerwowy. Wtedy nasza tolerancja na procentowe trunki ulega zmianie i szybciej się upijamy. Ponieważ zarówno lek, jak i alkohol metabolizowane są w wątrobie, ich połączenie może podrażnić narząd, obciążając go.
Zalecenia lekarzy w temacie łączenia psychotropów z alkoholem
Lekarze odradzają łączenie alkoholu z lekami psychotropowymi, gdyż może prowadzić to do pogorszenia nastroju, a więc pogłębienia objawów depresji u pacjenta. Niektórzy specjaliści jednak nie zauważają negatywnych wpływów połączenia danych leków psychiatrycznych z Etanolem i godzą się na spożywanie alkoholu przez pacjenta podczas farmakoterapii. Należy pamiętać, że lekarze podchodzą do swoich pacjentów indywidulanie – tak samo pacjenci powinni podchodzić do przepisanych leków i upewniać się, jak sytuacja wygląda w ich przypadku. Warto zapytać lekarza o ewentualne skutki połączenia danego leku z alkoholem – on na pewno rozwieje Państwa wątpliwości.
Specjaliści zwracają uwagę na wzrost ryzyka przerodzenia się depresji w uzależnienie od alkoholu. Spożywanie substancji wysokoprocentowych podczas leczenia psychotropami zwiększa prawdopodobieństwo alkoholizmu aż dwukrotnie. Z tego powodu bardzo istotnym jest, aby pacjent miał świadomość swoich czynów i każdy lekarz specjalista powinien uświadomić go, do jakich konsekwencji prowadzi spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii lekami psychiatrycznymi.