Menu

Czy da się uniknąć alkoholizmu?

czy-da-sie-uniknac-alkoholizmu

Alkohol jest popularną substancją, o której ludzie niewiele wiedzą. Słaba świadomość powagi uzależnienia oraz niedoinformowanie w kwestii rozwoju i przebiegu alkoholizmu wpływa na łatwiejsze uzależnianie się. Szczególnie uważać powinny osoby, które znajdują się w grupie ryzyka. Istnieje bowiem szereg czynników, które ułatwia uzależnianie się od alkoholu. Warto zatem poznać kilka rad, które pomogą uniknąć alkoholizmu. Stosowanie się do nich może niektórym uratować życie, dlatego warto wdrożyć jak najwięcej z nich. 

  • Pierwsze i najważniejsze – alkohol nie pomaga w odzyskaniu równowagi emocjonalnej oraz poprawie samopoczucia. Jego pozytywne działanie jest chwilowe i bardzo często powoduje jeszcze większe problemy, gdy już zniknie z naszego organizmu. Jeżeli pojawia się jakiś problem, z którym ciężko jest sobie poradzić to pamiętajmy, żeby nie zapijać go alkoholem, ponieważ nie będzie już drogi odwrotu. 
  • Każdy problem natury psychicznej powinien być rozwiązywany przy pomocy specjalisty. Pomoc psychologa przydaje się, gdy nie radzimy sobie ze stresem bądź codziennymi problemami. W ten sposób będziemy mogli uniknąć uzależnienia. 
  • Zaufaj obserwacjom swoich najbliższych, ponieważ oni zauważają najczęściej najsubtelniejsze oznaki zmiany zachowania. Jeżeli zarzucają Ci zaniedbanie na rzecz alkoholu wysłuchaj ich, ponieważ z pewnością mają rację. Rodzina chce dobrze dla Ciebie. 
  • W przypadku występowania coraz częstszych utrat kontroli nad piciem, a trudność sprawia odmówienie alkoholu to wiedz, że jesteś na drodze do uzależnienia się. Utrata kontroli jest jednym z objawów alkoholizmu, który wymaga zachowania umiaru lub całkowitej rezygnacji z używki. 
  •  Otaczaj się ludźmi, którzy wspierają Cię w abstynencji i nie namawiają do kontynuowania nałogu. Wsparcie w trzeźwości daje poczucie zrozumienia i oddziałuje pozytywnie na ludzi uzależnionych.
  • W sytuacjach nadmiernego stresu bądź w poszukiwaniu rozrywki znajdź coś, co jest dalekie od imprez alkoholowych. Obecnie mamy wiele możliwości na rozwijanie pasji i zainteresowań, z czego zbyt mało korzystamy. Na trudne emocje zareaguj sportem, a nie alkoholem. Od Ciebie zależy, co wybierzesz. 
  • Nie zamykaj się na pomoc innych ludzi. Warto jest skorzystać z pomocy psychologa, psychiatry bądź grup samopomocowych – takich jak anonimowi alkoholicy. Alkoholizm to nie powód do wstydu ani temat tabu. 
  • Spożywając alkohol pamiętaj o przerzuceniu się na bezpieczniejsze niskoprocentowe trunki.
  • Nie zamykaj się na edukację. Praktykuj wiedzę i zdobywaj cenne informacje, które pozwolą Ci zaobserwować alkoholizm przy pierwszych, niewyraźnych oznakach. 
  • Pamiętaj o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą uzależnienie od alkoholu. Alkoholizm dotyka wszystkich członków rodziny, bez wyjątku. Na pewno nie chcesz, aby Twoim problemem był obarczona każda osoba. Dbaj o swoich najbliższych i nie pozwól, żeby Twój alkoholizm dotknął również ich. 

Co wpływa na bagatelizowanie alkoholizmu?

Alkoholicy nie zawsze wyglądają, jakby mieli problem lub jakby potrzebowali pomocy. Zwykle ich problem jest głęboko skrywany i nie widoczny dla osób z boku. Dopóki objawy nie stają się poważne, a skutki nie zniszczą większości życia alkoholika nikt może nie zauważyć problemu. Dopóki alkoholik nie ląduje na ulicy, sam do końca nie jest pewny, co się z nim dzieje. 

W naszym społeczeństwie alkohol jest czymś normalnym i naturalnym. Jego obecność jest powszechna i nie stanowi niczego nadzwyczajnego, czego powinniśmy się bać. Każde spotkanie ze znajomymi obywa się w towarzystwie różnych trunków. Sami wydaliśmy społeczne zezwolenie na picie alkoholu, nawet w takich przesadnych ilościach. Ze względu na popularność alkoholu wiele osób nie zna jego podstępnego działania. Aktualnie w każdym sklepie możemy dostać dowolną ilość szkodliwej używki. Już nawet najmłodsi nie mają problemu z nabyciem alkoholu, co wpłynęło na ich szybką inicjację alkoholową. Coraz więcej młodzieży uzależnia się od alkoholu nie kończąc nawet wymaganych 18 lat. Statystyki nie kłamią – alkohol opanował cały świat. 

Dzisiejsze czasy XXI wieku wykształciły różne modele alkoholików. Nie każdy wygląda jak stereotypowy alkoholik, co znacznie utrudnia diagnozę. Zupełnym przeciwieństwem podstawowego modelu alkoholika jest wysoko – funkcjonujący uzależniony. Charakteryzuje się on sukcesami w pracy, poukładanym życiem osobistym, brakiem problemów w kwestii zaniedbania obowiązków oraz schludnym wyglądem. Z boku łatwo jest założyć, że taka osoba daleka jest od problemów z alkoholem. Tymczasem choroba może w łatwy sposób rozwijać się, ponieważ jest praktycznie niezauważana, mimo sygnałów ostrzegawczych, które się pojawiają. Sam alkoholik odpycha od siebie myśl, że może mieć problem, ponieważ jego życie wydaje się być normalne. Wysoko – funkcjonujący alkoholik pije w samotności, aby rodzina nie dowiedziała się o jego zamiłowaniu do napojów wysokoprocentowych. Ich picie tłumaczone jest najczęściej problemami w pracy oraz stresem, który muszą odreagować w jakiś sposób. Tego typu myśli powodują poważne zlekceważenie choroby alkoholowej, czemu jesteśmy winni my sami oraz nasze błędne postrzeganie rzeczywistości, na co wpływa brak wiedzy. 

Alkoholizm jest niewyleczalny. Każdy moment jest dobry na wdrożenie leczenia, aby zatrzymać postępujące skutki choroby. Zwracajmy uwagę na każdą zmianę zachowania naszych domowników, ponieważ znamy ich najlepiej. 

Jak namówić alkoholika do leczenia?

Czy da się kogoś namówić do zmiany stylu życia, która wydaje się wygodna i rozwiązuje wiele problemów? Otóż, odpowiedź brzmi nie. Alkoholik jest w stanie powstrzymać postępującą chorobę tylko i wyłącznie, gdy sam poczuje, że tego chce, a co więcej – że tego potrzebuje. Najlepszą motywację stanowi samodzielna i nieprzymuszona decyzja, która wyszła z własnej woli. Zadanie rodziny może obejmować nakierowanie alkoholika, aby dostrzegł problem oraz szkody, które alkoholizm wyrządził. Możemy także podkreślić nasze uczucia wobec danej używki, ponieważ jak wiadomo, alkoholizm to problem obejmujący nie tylko samego uzależnionego. Podejmując rozmowę z chorym musimy pamiętać, że jego trzeźwość będzie do tego najlepszym momentem. W chwilach kaca odczuwane jest silniejsze poczucie winy oraz ogólne rozbicie i przygnębienie. Znacznie łatwiej jest wtedy dotrzeć do alkoholika. Możemy również zwrócić uwagę na dzieci oraz utratę pracy, ponieważ to bardzo ważne kwestie w życiu każdego człowieka. Każda rozmowa musi być pozbawiona negatywnych interakcji – oskarżeń, wyrzutów i obwiniania. Alkoholik będzie unikał rozmowy, która będzie atakiem w jego stronę. Ponadto zarzuty mogą wyzwolić w nim agresję oraz impulsywność, które są charakterystyczne u alkoholików. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie przekonać alkoholika, warto skorzystać z pomocy psychologa. On służy pomocą, może podpowiedzieć lub samodzielnie wpłynąć na myślenie uzależnionego. W trudnych przypadkach możemy zaproponować wspólną terapię rodzinną, która poprawi stosunki oraz odbuduje zerwane więzi.