Menu

Oznaki nadużywania alkoholu 

Nie każdy wykazuje oznaki nadużywania alkoholu, które są bardzo oczywiste. Wielu mężczyzn i kobiet to wysoko funkcjonujące osoby uzależnione, co oznacza, że są w stanie kontynuować swój dzień i uczestniczyć w normalnych czynnościach. Nie oznacza to, że nie mają niektórych charakterystycznych uzależniających zachowań, które prawie zawsze wymagają leczenia. Chcemy, abyś wiedział, że dostępne są opcje leczenia dla Ciebie i Twojej ukochanej osoby, nawet jeśli nie masz pewności, czy jesteś w grupie ryzyka.

Jakie są znaki ostrzegawcze alkoholizmu?

Istnieją różne znaki ostrzegawcze, które pomagają wykryć potencjalne nadużywanie alkoholu. Chociaż wiele znaków jest rozpoznawalnych, inne mogą być trudniejsze do zidentyfikowania. Również nasilenie nadużywania alkoholu może odgrywać rolę w znakach ostrzegawczych, które osoba wykazuje. Na przykład niektórzy ludzie próbują ukryć swoje nadużywanie alkoholu, pijąc na osobności i izolując się od innych. To sprawia, że członkom rodziny lub przyjaciołom trudno jest interweniować i pomóc ukochanej osobie.

Łagodne nadużywanie alkoholu można łatwo przeoczyć. Jednak to, co może wydawać się drobnym problemem, z czasem może stać się niebezpieczne. Tych wczesnych sygnałów ostrzegawczych nie należy ignorować. Zgłoszenie się na leczenie raczej wcześniej niż później pozwoli Ci wrócić do tego, co sprawia Ci największą radość w życiu.

Oznaki uzależnienia, których należy szukać

Nie jest łatwo wiedzieć, czy dana osoba cierpi na alkoholizm. Wiele osób jest w stanie nadal funkcjonować i wypełniać większość obowiązków. Oto kilka najczęstszych oznak nadużywania narkotyków.

Zaprzeczanie 

Uzależnione osoby rozumieją negatywne konsekwencje spożywania alkoholu, ale nadal to robią. Mogą powiedzieć, że nie mają problemu. To zaprzeczanie, to jedno z najczęstszych zachowań uzależniających. Ludzie wierzą, że nadal mogą przestać pić. 

Zmiany w zachowaniu

Wiele razy możesz nie zobaczyć tego, że te osoby spożywają alkohol, ale widzisz, że ich zachowanie jest inne. Na przykład mogą ukończyć pracę, ale oddają ją późno. Mogą wykonywać dobrą robotę w tym, co robią, ale nie wykonują jakości ani zakresu tak, jak kiedyś. Poślizgnięcia w ich normalnym zachowaniu są krytycznym znakiem, którego należy szukać u osób uzależnionych.

Ciągłe wymówki

W przypadku niektórych mężczyzn i kobiet uzależnienie od alkoholu zaczyna przejmować kontrolę nad procesami myślowymi w dużym stopniu. Prowadzi to do błędów i drobnych przypadków „zapominania” lub braku czasu na coś. Mogą na przykład mieć wymówkę, by nigdy nie być na spotkaniu rodzinnym.

Inne oznaki uzależnienia 

To tylko niektóre z charakterystycznych zachowań addytywnych, jakie mają osoby uzależnione. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy sam stoisz w obliczu uzależnienia, być może nadszedł czas, aby przyjrzeć się temu, w co się teraz angażujesz.

  • Czy ciężko pracujesz, aby wyglądać normalnie?
  • Czy starasz się sprostać wymaganiom pracy, domu lub szkoły?
  • Czy często myślisz o alkoholu, tak bardzo, że nie możesz skupić się na tym, co się dzieje?
  • Czy wstydzisz się swojego picia? 
  • Czy ukrywasz swoje picie? 

Jeśli tak, być może nadszedł czas, aby sięgnąć po programy leczenia uzależnień, które pozwolą Ci odzyskać pewność siebie.

Niebezpieczeństwa związane z alkoholizmem

Nadużywanie alkoholu może prowadzić do wielu problemów, wpływających zarówno na życie osobiste, jak i zawodowe. Długotrwałe picie naraża cię na poważne komplikacje zdrowotne i może powodować inne potencjalnie zagrażające życiu konsekwencje.

Zaprzeczanie jest jednym z głównych powodów, dla których miliony ludzi nie leczy się z powodu alkoholizmu. Niektóre osoby będą próbowały zracjonalizować swoje zachowania związane z piciem. Na przykład mogą obwiniać inne osoby lub pewne okoliczności za swoje picie. Zamiast przyznać się do problemów, których doświadczają z powodu alkoholu, stają się defensywni, gdy ktoś wspomina o ich nadmiernym piciu. Odmawiając uznania negatywnych konsekwencji alkoholu, uniemożliwiają sobie prowadzenie zdrowego, trzeźwego życia.

Czas przestać szukać wymówek dla swojego picia i uzyskać pomoc, na którą zasługujesz. Dowiedz się o opcjach wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu i znajdź inne zasoby, które pomogą Ci rozpocząć plan zdrowienia już dziś.

Nadużywanie alkoholu przez młodzież

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat coraz więcej nastolatków zaczęło nadużywać alkoholu. Ponieważ mózgi nastolatków wciąż się rozwijają, zachowania nastolatków związane z piciem różnią się znacznie w porównaniu z wzorcami dorosłych.

Wielu nastolatków, którzy uczestniczą w piciu alkoholu, nie zdaje sobie sprawy z długotrwałych powikłań, które mogą z tego wynikać. Nastolatki mogą sięgać po alkohol z różnych powodów, w tym presji rówieśników, chęci eksperymentowania lub zabawy. Istnieją również czynniki behawioralne, fizyczne i środowiskowe, które mogą odgrywać rolę w ryzyku nadużywania alkoholu przez młodzież.

Młodzież zaczyna pić z różnych powodów. Niektóre czynniki motywujące nadużywanie alkoholu przez nastolatków to: 

Ucieczka od rzeczywistości

Podobnie jak dorośli, nastolatki doświadczają stresujących sytuacji. Zamiast zajmować się jakimś hobby, niektórzy nastolatkowie próbują alkoholu. Pozwala im odpocząć od wyzwań, które mogą pojawić się w szkole lub z rodziną i przyjaciółmi. Picie może dać nastolatkom poczucie szczęścia, więc nadal podsycają ten nawyk.

Eksperymentowanie

Przez reklamy alkoholu w mediach wielu nastolatków uważa, że picie jest dopuszczalne. Niektórzy nastolatkowie myślą, że dzięki piciu zyskają więcej przyjaciół. Niestety, eksperymentowanie z alkoholem rzadko kończy się po jednej okazji – zazwyczaj jest to efekt kuli śnieżnej, nad którym nie da się zapanować.

Dopasowanie 

W okresie nastoletnim niektórym nastolatkom brakuje pewności siebie i pragnie dopasować się do swoich rówieśników. Zrobią prawie wszystko, aby zostać zaakceptowanym – nawet jeśli oznacza to picie alkoholu. Picie jest postrzegane jako sposób na zmniejszenie zdenerwowania społecznego i wykazanie pewności siebie wśród rówieśników.

Leczenie alkoholizmu

Przezwyciężanie alkoholizmu powinno odbywać się pod opieką lekarzy specjalistów w specjalistycznej placówce leczniczej. Pacjenci, którzy próbują leczyć się samodzielnie, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Na przykład faza detoksykacji może wiązać się z wyjątkowo nieprzyjemnymi objawami odstawienia, które najlepiej leczyć w programie odwykowym.

Udział w programie zdrowienia z pomocą specjalisty od rehabilitacji da Ci największą szansę na długotrwałą trzeźwość. Dostawcy leczenia przeprowadzą Cię przez każdy etap procesu zdrowienia i pomogą Ci wyznaczyć osiągalne cele trzeźwości. Po odwyku Twój specjalista skontaktuje Cię z doradcami ds. nadużywania alkoholu i grupami wsparcia, takimi jak Anonimowi Alkoholicy. Możesz również skorzystać z pomocy wszywki alkoholowej, która Wywołuje awersję na alkohol, a osoby uzależnione mają niechęć do jego spożycia. Dzięki temu zachowasz trzeźwość i poznasz innych rówieśników, którzy przezwyciężyli nadużywanie alkoholu.