Menu

Ryzykowne picie alkoholu

Większość osób w Polsce spożywa alkohol. Zazwyczaj jednak, większość ludzi spożywa alkohol w małych dawkach i nie wpływa to na ich stan zdrowia czy życie. Wyróżnić można różne wzorce spożywania alkoholu. Do jednych z nich należy ryzykowne picie alkoholu. Co to oznacza? Czym się charakteryzuje? 

Ryzykowne picie alkoholu

Ryzykowne spożywanie alkoholu poprzedza jego picie w sposób szkodliwy. Ryzykowne picie alkoholu charakteryzuje się spożywaniem alkoholu w taki sposób, który może wywołać negatywne konsekwencje zdrowotne jednak jeszcze tego nie robi. Ryzykowne picie alkoholu oznacza prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu, obsługę maszyn czy wykonywanie pracy na wysokości będąc pod wpływem alkoholu. Ryzykowne picie alkoholu to również łączenie alkoholu z lekami, spożywanie substancji wysokoprocentowych przez kobietę, która jest w ciąży lub karmi piersią. Uzależnienie od alkoholu to proces. Proces, który rozwija się i wymaga konkretnych działań jednostki. Zanim osoba uzależni się od alkoholu najpierw pije alkohol w sposób ryzykowny. Spożywanie alkoholu w sposób ryzykowny rozumie się przez regularną ilość wypitych dawek alkoholu dziennie. Jedna standardowa dawka alkoholu to 10 g czystego alkoholu etylowego. To na przykład 200 ml piwa 5%, 100 ml wina 10% czy 25 ml wódki 40%.  Średnio picie ryzykowne objawia się wypiciem przez mężczyznę ok 4 lub 5 dawek alkoholu, zaś u kobiety są to co najmniej 2 dawki alkoholu. 

O modelu picia alkoholu w sposób ryzykowny możemy mówić, gdy osoba spożywa alkohol zbyt często, w zbyt dużych ilościach i w nieodpowiednich sytuacjach. W przyszłości istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia olbrzymich szkód dla organizmu z powodu takiego modelu picia alkoholu. Należy zauważyć, że ryzykowne picie alkoholu to model spożywania alkoholu, w którym nie widać konsekwencji dziś, jednak bez interwencji i zmiany stylu życia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych oraz do uzależniania od alkoholu. 

Objawy ryzykownego picia alkoholu

 Należy pamiętać, że picie ryzykowne charakteryzuje się tym, że 

 1. Prowadzi do uzależnienia i rozwoju choroby alkoholowej
 2. Może wywołać negatywne zmiany w organizmie jednostki 

Osoba spożywająca alkohol w sposób ryzykowny nie musi jednorazowo pić dużo. Jednak charakteryzuje ją picie alkoholu w sposób regularny (suma alkoholu wypijanego w ciągu tygodnia jest duża) i w nieodpowiednich sytuacjach (np. w pracy, na uczelni, podczas jazdy samochodem).

Model ryzykownego spożywania alkoholu nie oznacza już choroby alkoholowej jednak jeżeli nic się nie zmieni a model ten będzie się utrwalał to konsekwencją takiego picia będzie uzależnienie od alkoholu. 

Objawy ryzykownego picia alkoholu:

 • Potrzeba posiadania i dbania o gromadzenie zapasów alkoholu w domu
 • Często występujące pragnienie napicia się alkoholu
 • Występuje większą tolerancja na alkohol, z każdym spożyciem jednostka może wypić coraz więcej alkoholu
 • Pod wpływem alkoholu jednostka przejawia negatywne zachowania
 • Jednostka odczuwa wstyd i poczucie winy w momencie wytrzeźwienia
 • Jednostka doświadcza tak zwanego „urwanego filmu”, nie pamięta części imprezy, posiada luki w pamięci
 • Leczenia występującego kaca alkoholem
 • Picie alkoholu w samotności
 • Codzienne wypijanie lampki wina lub piwa przed snem czy do kolacji
 • Pojawiają się głosy z najbliższego otoczenia, które zauważają, że jednostka pije zbyt dużo i w niewłaściwym miejscu lub czasie 
 • Wypieranie i zaprzeczanie temu, że spożywa się zbyt dużo alkoholu

Do diagnozy ryzykownego picia alkoholu można użyć też testów. Jednym z nich jest test AUDIT, w którym uzyskanie od 8 do 15 punktów świadczy od ryzykownym modelu picia alkoholu. Warto jest również dokonać pogłębionej refleksji nad własnym zachowaniem i zastanowić się nad swoim zachowaniem oraz piciem alkoholu. 

Czy pije ryzykownie?

Zawsze warto być bacznym obserwatorem własnego ciała. Podchodzić do siebie i swoich czynów refleksyjnie i krytycznie. Oto wskazówki, które pomogą określić czy twoje picie alkoholu jest ryzykowne. 

 1. Ilość wypitego alkoholu – jeżeli zauważymy u siebie, że z każdym spożyciem alkoholu jesteśmy w stanie wypić go coraz więcej to powinniśmy zrobić się czujni. Oznacza to, że nasz organizm wyrabia w sobie coraz większą tolerancję na alkohol.
 2. Coraz częściej – jeżeli zauważysz, że coraz częściej sięgasz po alkohol to kolejny sygnał ostrzegawczy
 3. Po co pije? –  jeżeli zauważysz u siebie zwiększoną częstotliwość picia alkoholu nie tylko w sytuacjach okazji np. spotkanie towarzyskie, urodziny czy mecz, ale również traktowanie alkoholu jako lekarstwo na stres, złość, ciężki dzień czy nagrodę za sukces
 4. Koncentracja na alkoholu – jeżeli zauważysz u siebie objawy takie jak wyczekiwanie na rozpoczęcie picia, dużą koncentrację na alkoholu, niepokój kiedy nie możesz się napić to kolejny sygnał ostrzegawczy
 5. Ryzyko – jeżeli zauważysz u siebie sięganie po alkohol w sytuacjach ryzykownych, nieodpowiednich, które mogą przynieść negatywne konsekwencje to w twojej głowie powinno zapalić się czerwone światło stop. Mowa tu o sytuacjach takich jak ciąża, karmienie piersią, jazda samochodem, przyjmowanie leków, których nie wolno łączyć z alkoholem, obecność w pracy… 
 6. Ile to ja wypiłem? – jeżeli tracisz rachubę spożytego alkoholu, nie możesz przestać pić lub po prostu przestajesz to kontrolować to kolejny duży znał uwaga
 7. Kochanie, czy przypadkiem nie za dużo? – jeżeli twoi bliscy zaczynają się o ciebie martwić i głośno mówić o tym, że pijesz zbyt dużo to kolejny znak ostrzegawczy
 8. Lekarstwo na kaca – jeżeli objawy kaca leczysz tak zwanym klinem, czyli zapijasz go, aby nie odczuwać nieprzyjemnych objawów to bardzo ważny sygnał ostrzegawczy
 9. Nie pamiętam – jeżeli zdarza ci się po imprezie nie pamiętać części wydarzeń to kolejny powód do refleksji nad własnym piciem 
 10. Znam konsekwencją, ale nie mogę przestać – jeżeli wiesz jakie będą straty picia alkoholu, doświadczasz nieprzyjemności z powodu jego spożywania np. pogorszenie wydajności w pracy, pogorszenie relacji a i tak nadal sięgasz po alkohol to najwyższa pora, aby zastanowić się nad swoim piciem i dokonać pewnych zmian.

Pije ryzykownie i co mam z tym zrobić?

Najprostszym sposobem rozwiązania tej sytuacji jest mocne ograniczenie alkoholu. Możesz to zrobić na własną rękę lub jeżeli masz trudność, możesz skorzystać z pomocy instytucji, które wykonują działania profilaktyczne i przeciwdziałają rozwojowi choroby alkoholowej. 

Brak zmiany modelu picia może doprowadzić do rozwoju choroby alkoholowej i uzależnienia od alkoholu. Ryzykowne picie dziś nie daje żadnych przykrych konsekwencji spożywania alkoholu jednak brak podjęcia jakichkolwiek działań może zrujnować całe dotychczasowe życie. 

Osoba uzależniona od alkoholu, która podejmie świadomą decyzję o zaprzestaniu picia może dostać skierowanie od lekarza na zabieg podskórnego wszczepienia wszywki alkoholowej. Jej zdaniem jest zniechęcenie jednostki do spożywania alkoholu poprzez wywołanie negatywnych objawów po spożyciu alkoholu. Dzieje się tak ponieważ do krwiobiegu pacjenta cały czas uwalniania jest substancja czynna, która w połączeniu nawet z mała dawka alkoholu wywołuje objawy zatrucia alkoholowego.