Menu

Twarz osoby uzależnionej od alkoholu

Choroba alkoholowa jest nieuleczalna i potencjalnie śmiertelna. Spożywany w dużych ilościach alkohol destrukcyjnie wpływa na zdrowie i życie osoby uzależnionej. Doprowadzić może to do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie. Bardzo łatwo zauważyć zmiany, które zachodzą na twarzy osoby pijącej alkohol problemowo . Charakterystyczne objawy uzależnienia od alkoholu, które widoczne są na twarzy to opuchlizna, rumień, szara i matowa cera oraz inne. Jak nadmiernie spożywany alkohol wpływa na wygląd jednostki?

Twarz osoby uzależnionej od alkoholu

Choroba alkoholowa niekiedy może być doskonale skrywana i bardzo trudno ją zauważyć. Zwłaszcza w początkowych etapach rozwoju uzależnienia. Choroba alkoholowa rozpoczyna się od sporadycznego spożywania alkoholu w towarzystwie. Dopiero z czasem, jednostka spożywa alkohol w coraz większych ilościach, gdyż tolerancja organizmu na alkohol wzrasta oraz zaczyna pić go w samotności i ukryciu. Należy pamiętać, że każdy alkohol spożywany w zbyt dużych ilościach jest szkodliwy dla organizmu. 

Osoby uzależnione od alkoholu próbują trzymać własne uzależnienie w sekrecie. Jednak z czasem bardzo ciężko ukryć im zmiany, które zachodzą na twarzy. 

Twarzy osoby uzależnionej od alkoholu – objawy

W jaki sposób rozpoznać można czy osoba nadużywa alkoholu? Oto podstawowe zmiany twarzy, które występują u osoby uzależnionej od alkoholu:

  • opuchnięta twarz – opuchlizna powstaje na skutek powiększenia się naczyń krwionośnych. Ich struktura ulega osłabieniu poprzez nadmierne spożywanie alkoholu
  • uszkodzenia skóry – nadmierne spożywanie alkoholu silnie wysusza skórę. Bez jej prawidłowej pielęgnacji jest ona narażona na  infekcję, stany zapalne, podrażnienia oraz jej uszkodzenia (jak na przykład pęknięcia). Wszystko to decyduje o kondycji skóry oraz wyglądzie osoby uzależnionej
  • zmarszczki – zmarszczki u osób uzależnionych od alkoholu są głębsze i bardziej widoczne. Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje zmniejszenie produkcji kolagenu. Skutkiem tego jest przyspieszenie procesów wywołanych przez rodniki oraz szybsze starzenie się
  • czerwona twarz –  zaczerwienia na twarzy osoby uzależnionej od alkoholu spowodowane jest pękaniem naczyń krwionośnych. Skutkiem tego są rumienie, najczęściej powstają one w okolicy nosa
  • szara i matowa cera – nadmierne spożywanie alkoholu wywołuje odwodnienie się organizmu. Powoduje to występowanie sińców pod oczami oraz cieni 

Nadmierne spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na przyswajanie witamin i składników odżywczych. Skóra osoby uzależnionej od alkoholu nie otrzymuje odpowiedniej pielęgnacji a tym samym narażona jest na liczne zanieczyszczenia czy uszkodzenia. Organizm osoby pijącej alkohol problemowo jest odwodniony i osłabiony, a to wyzwala zachodzenie zmian w wyglądzie jednostki. 

Ciało osób, które od wielu lat nadużywają alkoholu jest wyniszczone. Posiada ono charakterystyczne zmiany. Jedną z nich jest nos osoby uzależnionej od alkoholu. Nos ten jest czerwony, siny i kalafiorowaty. Posiada on opuchliznę, która wywołana jest rozszerzeniem się naczyń krwionośnych w okolicy nosa. Należy mieć na uwadzę również fakt, że opuchlizna może zostać wywołana przez uszkodzenia narządów wewnętrznych takich jak wątroby, nerek czy trzustki. 

Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje szybsze starzenie się tkanek i narządów. 

Charakterystyka wyglądu osoby uzależnionej od alkoholu

Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach negatywnie wpływa na ciało człowieka. Wyniszcza organy wewnętrzne oraz psychikę jednostki. Jednak ma on również wpływ na wygląd osoby uzależnionej od alkoholu. Bardzo często na twarzy osoby pijącej alkohol problemowo pojawia się opuchlizna, rumień, fioletowe cienie i inne uszkodzenia. To bardzo charakterystyczne zmiany, które pozwalają na szybką identyfikację osoby uzależnionej. Dodatkowo alkohol powoduje powstawanie próchnicy. Zawiera on duże ilości cukru a bez odpowiedniej higieny jamy ustnej osoba uzależniona ma silnie popsute zęby. Osoby uzależnione od alkoholu w bardzo złej kondycji mają również włosy i paznokcie. Ich cera jest matowa, wygląda to niezdrowo. Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje również problemy skórne. Osoby te narażone są na łuszczycę i trądzik. W zależności od trybu życia oraz diety, waga osób uzależnionych od alkoholu może spadać lub rosnąć. Wiele zmian spowodowanych nadmiernym spożywaniem alkoholu jest nieodwracalnych. 

Nos osoby uzależnionej od alkoholu

Nos alkoholowy jest chorobą skóry. Charakteryzuje się ona obrzękiem, zaczerwienieniem oraz nierównościami, które powstają na powierzchni nosa. Choroba ta swoje podłoże ma w trądziku. Przewlekłe zapalenie sprawia, iż naczynia krwionośne pękają. Powstają też krosty na nosie lub w jego okolicy. Wszystko to sprawia, że nos jest czerwony, spuchnięty i ma nierówności. 

Opuchnięta twarz u osoby uzależnionej od alkoholu

Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje, że osoba ta ma zwiększoną tolerancję na alkohol. Oznacza to, że musi ona spożywać coraz większe ilości alkoholu, aby odczuć upragniony stan upojenia alkoholowego. Widoczna na twarzy osób uzależnionych od alkoholu opuchlizna wywołana jest przez powiększanie się naczyń krwionośnych. Na twarzy osoby uzależnionej od alkoholu pojawiają się również tak zwane pajączki. Osoby uzależnione od alkoholu bardzo często nie widzą zmian, które zachodzą w ich wyglądzie. Są przyzwyczajeni do swojego wyglądu. Zmiany na twarzy osoby pijącej alkohol problemowo zachodzą też stopniowo. Dlatego ciężko dostrzec im radykalną zmianę, gdyż codziennie przyzwyczajają się do zachodzących zmian. Osoby też skupione są przede wszystkim na spożywaniu i zdobywaniu alkoholu, a nie na konsekwencjach, które wywołuje ta substancja. Opuchlizna twarzy znika, kiedy osoba uzależniona nie spożywa alkoholu. Pozwala to na powrót naczyń krwionośnych do prawidłowego funkcjonowania. 

Leczenie choroby alkoholowej

Osoba uzależniona od alkoholu wymaga pomocy specjalistów. Nie jest ona w stanie samodzielnie zrezygnować z alkoholu. Jedną z metod, która wspomaga leczenie choroby alkoholowej jest zastosowanie wszywki alkoholowej. To bardzo skuteczna metoda, która pomaga osobom uzależnionym nie sięgać po alkohol. Przeznaczona jest dla osób pełnoletnich, które wyraziły świadomą zgodę na zabieg. Działa od ośmiu do dwunastu miesięcy. Podczas zabiegu lekarz podpowięziowo podaje od ośmiu do dziesięciu tabletek z Esperalem, które wydzielają substancję czynną. Połączenie jej z alkoholem wywołuje występowanie silnych i nieprzyjemnych dolegliwości zatrucia alkoholowego. Powoduje to, że osoby uzależnione od alkoholu boją się sięgać po tą substancję gdyż czują lęk przed doświadczaniem nieprzyjemnych dolegliwości. Wywołuje ona również niechęć do alkoholu u osób, które spożyły alkohol mimo zakazu. 

W Polsce dostępne jest również darmowe leczenie choroby alkoholowej. Przysługuje ono wszystkim osobom uzależnionym. Aby z niego skorzystać należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku wyboru drugiej placówki nalezy posiadać skierowanie na leczenie.