Menu

Elektrolity na kaca – zaburzenia elektrolitowe objawy

Elektrolity na kaca - zaburzenia elektrolitowe objawy

Kac to zespół nieprzyjemnych dolegliwości, które dopadają nas najczęściej na następny dzień po zakrapianej imprezie. Pękająca głowa, silne mdłości i odwodnienie organizmu to zazwyczaj typowy „dzień po” spożyciu dużej ilości alkoholu. Ma to związek z działaniem toksycznych substancji alkoholowych na organizm, a także z zaburzeniami w gospodarce wodno-elektrolitowej, do których przyczynia się spożycie alkoholu. Dowiedz się, jak objawiają się zaburzenia elektrolitowe organizmu i czy rzeczywiście warto uzupełnić elektrolity po alkoholu.

Kac

Kac do szereg nieprzyjemnych objawów, które towarzyszą nam najczęściej po kilku godzinach od zaprzestania picia alkoholu. Do pojawienia się tych charakterystycznych, nieprzyjemnych dolegliwości dochodzi wskutek spadku stężenia etanolu w naszej krwi. Za jego rozkład w największym stopniu (ponad 90 procent etanolu) odpowiada enzym trawienny znajdujący się w naszej wątrobie, dehydrogenaza alkoholowa (z ang. alcohol dehydrogenase, w skrócie: ADH). Rozkład etanolu do aldehydu octowego, dalej na inne pochodne, aż wreszcie do dwutlenku węgla i wody to złożony proces, podczas którego wytwarzane są niezwykle toksyczne substancje dla naszego organizmu. Proces ten może trwać nawet do 72 godzin, a za większość objawów kaca odpowiada toksyczny wpływ aldehydu octowego.

Kac i jego objawy

Na nieprzyjemne dolegliwości kaca składają się:

  • ból głowy,
  • mdłości,
  • światłowstręt,
  • nadwrażliwość na dźwięki,
  • zmęczenie,
  • biegunka,
  • silne pragnienie.

Alkohol i jego wpływ na stężenie elektrolitów w organizmie

Etanol, dostarczany w trakcie spożycia napojów procentowych, wpływa na działanie hormonu antydiuretycznego – wazopresyny. Wazopresyna odgrywa znaczącą rolę w procesie regulacji gospodarki wodnej organizmu. Etanol powoduje zwiększone wydalanie wody razem z moczem, co doprowadza do odwodnienia organizmu. Odwodnienie odpowiada z kolei za silny spadek stężenia elektrolitów w organizmie, co skutkuje zaburzeniami w obrębie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. W dużym skrócie można więc powiedzieć, że alkohol doprowadza do wypłukania elektrolitów z organizmu, zwłaszcza gdy jest on spożywany w dużych ilościach.

Kac jest tak naprawdę następstwem całego procesu, dlatego żeby zminimalizować jego objawy zaleca się uzupełnienie elektrolitów, na przykład w postaci napoju izotonicznego.

Zaburzenia elektrolitowe objawy

O tym, że doszło do zaburzenia w obrębie gospodarki wodno-elektrolitowej, mogą świadczyć objawy takie jak:

  • skurcze mięśni,
  • drętwienie kończyn,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zawroty głowy,
  • osłabienie,
  • nadmierna senność,
  • splątanie,
  • wahania nastroju.

Elektrolity. Czym grożą zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej?

Elektrolity to rozpuszczalne w wodzie substancje chemiczne pełniącą istotną rolę w utrzymaniu równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej. Tworzą one jony o ładunku dodatnim lub ujemnym. Odpowiednie stężenie elektrolitów w organizmie człowieka jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania, gdyż elektrolity są niezwykle istotne w przewodzeniu impulsów nerwowych, kurczeniu mięśni i dla regulacji pracy serca.

Najważniejsze elektrolity w organizmie człowieka to potas, sód, wapń, magnez, chlorek, a także fosforany. Warto dodać, że:

  • magnez jest niezwykle ważny w przebiegu procesów metabolicznych, a ponadto ma duży wpływ na nasz układ nerwowy oraz na pracę mięśnia sercowego,
  • wapń pełni istotną rolę w kurczeniu mięśni, zwłaszcza mięśnia sercowego
  • potas odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych oraz reguluje poziom pH komórek, ciśnienie krwi i pomaga utrzymać rytm serca,
  • sód odpowiada za prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, pełni ważną rolę w produkcji kwasu solnego w żołądku, wpływa na utrzymanie odpowiedniej objętości płynów, a także, podobnie jak pozostałe elektrolity, wpływa na przewodzenie impulsów nerwowych,
  • chlorek, razem z innymi elektrolitami (potasem, sodem i wodorowęglanami), bierze czynny udział w procesie regulacji objętości płynów w organizmie,
  • fosforany uczestniczą w magazynowaniu i uwalnianiu energii.

Tak naprawdę nadrzędną rolą elektrolitów jest więc przesyłanie impulsów nerwowych oraz wpływ na skurcze mięśni umożliwiające nie tylko ruch, ale również zachowanie prawidłowej pracy mięśnia sercowego.

Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niedobór któregoś z elektrolitów może prowadzić nie tylko do wystąpienia drgawek, a nawet do śpiączki. Ponadto, wskutek niedoborów związanych z elektrolitami jesteśmy narażeni na odwodnienie organizmu oraz poważne problemy z układem nerwowym i prawidłowym przewodzeniem impulsów, co może przełożyć się na pracę całego organizmu.

Podkreślmy raz jeszcze istotną rolę elektrolitów dla pracy mięśnia sercowego. Zaburzenia związane z niedoborem elektrolitów w organizmie mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Taki stan zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgi i zawału. Istnieje zagrożenie związane z migotaniem komór, wskutek czego może dojść nawet do śmierci.

Przyczyny zaburzeń elektrolitowych

Istnieje kilka powodów, przez które może dojść do zaburzeń elektrolitowych w organizmie. Nie wszystkie są związane ze spożytym alkoholem, lecz i on znajduje się na tej liście. Oto najczęstsze przyczyny występowania zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej:

  • Odwodnienie. Może dojść do niego z wielu powodów, takich jak wymioty, biegunka, intensywny wysiłek fizyczny, nadmierne pocenie się wskutek upału. Wraz z utratą wody dochodzi również do spadku stężenie elektrolitów w organizmie, co wpływa na równowagę całej gospodarki wodno-elektrolitowej.
  • Nieprawidłowa dieta. Niedoborowe jedzenie, czyli spożywanie produktów, które nie są pełnowartościowe, może skutkować nieodpowiednią podażą elektrolitów z jedzenia. Produktami, które warto włączyć do codziennej diety są: banany, nabiał, ryby.
  • Zaburzenia wchłaniania składników odżywczych.

Sposoby na kaca. Jak uzupełnić elektrolity?

Nie bez powodu mówi się, że elektrolity na kaca działają cuda. Objawy kaca to tak naprawdę skutek zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu, w związku z czym najlepszym sposobem na kaca będzie uzupełnienie brakujących składników odżywczych. Najlepiej sprawdzą się takie sposoby jak:

  1. Nawodnienie:
    1. woda mineralna – zawiera ważne przy zaburzeniach gospodarki wodnej składniki mineralne (między innymi chlorki, sód, magnez, potas, wapń),
    2. napoje izotoniczne – są bogate w elektrolity.
  2. Pełnowartościowe pożywienie:
    1. owoce (najlepiej banan) i cytrusy,
    2. produkty bogate w magnez (np. kakao, kasze),
    3. tłuste potrawy (np. jajecznica, rosół).
  3. Suplementacja:
    1. elektrolity w tabletkach,
    2. witamina B1 (tiamina).

Podsumowanie

Kac jest powszechnym zjawiskiem występującym dzień po spożyciu alkoholu, a jego objawy są niezwykle uciążliwe – ból głowy, mdłości, światłowstręt. Kac związany jest najczęściej z zaburzeniami w gospodarce wodno-elektrolitowej, do których dochodzi wskutek nadmiernego spożycia alkoholu i wypłukania elektrolitów wraz z moczem. Zaburzenia elektrolitowe organizmu mogą prowadzić do wielu poważnych i niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych, warto więc zadbać o odpowiednie uzupełnienie elektrolitów takich jak magnez, potas, sód czy wapń. Najwięcej znajdziemy ich w wodzie mineralnej, napojach izotonicznych i pełnowartościowym pożywieniu. Będzie to też świetny sposób na objawy kaca.