Akamprozat: Przełom w terapii uzależnień od alkoholu
Alkohol spożywany w umiarze nie musi powodować przykrych dla zdrowia człowieka konsekwencji. Często jest używany do zrelaksowania się czy świętowania podczas spotkań towarzyskich. Kluczowe jest jednak zachowanie wspomnianego umiaru, aby picie „od czasu do czasu” nie przerodziło się w chorobę alkoholową. O niej mówimy wówczas, gdy osoba spożywa alkohol w nadmiernych ilościach, aby uciec od problemów, poradzić sobie ze stresem, stłumić niepożądane emocje czy odczuć chwilę bezpodstawnej radości. Takie działanie jednak nie prowadzi do niczego dobrego, a wręcz przeciwnie – otwiera furtkę do zaburzeń na tle fizycznym i psychicznym. Choroba alkoholowa prowadzi nie tylko do autodestrukcyjnych konsekwencji, ale również wpływa na nasze relacje z otoczeniem – rodziną, znajomymi z pracy, przyjaciółmi czy sąsiadami. Wpływa negatywnie na sprawy zawodowe, codzienne decyzje, motywację, skupienie i życie.
Leczenie alkoholizmu
Oczywiście, podstawową metodą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia, jednak zdarza się, że proces ten uzupełniony zostaje o pozytywne działanie farmakologii. Leki mogą okazać się bardzo pomocne przy wydłużeniu okresu abstynencji oraz ograniczeniu spożywanej ilości alkoholu.
Walka z alkoholizmem na przełomie lat
Alkoholizm to choroba, której nawrotność sięga nawet 70% przypadków. Jednak walka z nią jest jak najbardziej możliwa, a czasem skuteczna. Alkohol nie jest wymysłem XXI wieku – był znany już bardzo dawno temu, chociażby pod postacią napoju ze sfermentowanych winogron. Nic dziwnego zatem, że od najdawniejszych czasów ludzie próbują łagodzić skutki trującego działania alkoholu na organizm, a przez to na kartach historii zapisały się niekiedy bardzo ciekawe i zaskakujące sposoby walki z nałogiem. Magia jest jednym z najstarszych sposobów leczenia i miała również swój udział w „leczeniu” alkoholizmu – ludzie używali ametystu, który miał przeciwdziałać skutkom spożytego wina. Słyszano też o sposobach awersyjnych, które jednak więcej wspólnego miały z torturami, niżeli współczesną medycyną, dla przykładu: powodowanie wymiotów na skutek napicia się alkoholu z apomorfiną, podawanie uzależnionym alkoholu z naftą, chlorem, chininą czy kwasem siarkowym. Czy to działało? Nie wiadomo, ale z pewnością nie były to sposoby humanitarne. Po świecie krążą też opowieści o wypijaniu denaturatu przez alkoholików w celu zaspokojenia alkoholowego głodu. To dowodzi temu, iż alkoholizm jest okrutną chorobą zajmującą całkowicie myśli chorego i powoli odbierającą mu zdrowie praz siły do życia.
Czym jest akamprozat?
Akamprozat jest lekiem przeznaczonym dla ludzi, którzy mierzą się z uzależnieniem od alkoholu. Reguluje on neuroprzekaźniki w mózgu, przez co okazuje się pomocny w utrzymywaniu abstynencji po odstawieniu substancji uzależniającej. Dzięki niemu pacjent nie odczuwa pragnienia spożycia alkoholu oraz w łagodniejszy sposób przechodzi okres abstynencyjny, który często wiąże się z niemiłymi objawami. Pacjent decyduje się na akamprozat wtedy, gdy podjął świadomą decyzję o całkowitej abstynencji, ale obawia się, że nie będzie w stanie jej utrzymać. Lek oddziałuje na układ nerwowy – normalizuje zakłócenia układu GABA, wywołane przewlekłym spożywaniem alkoholu. Organizm dobrze go toleruje, skutki uboczne obejmują jedynie słabe i szybko przemijające sygnały ze strony układu pokarmowego czy skóry. Nie ma żadnych doniesień w kwestii interakcji z alkoholem czy innymi lekami. Stosowany jest trzy razy na dobę, przez rok, a jego dawka jest zależna od wagi pacjenta. Koszt akamprozatu w Polsce na ten moment to ok. 300 zł.
Jak działa akamprozat?
Akamprozat moduluje działanie neuroprzekaźników, zwłaszcza układu GABA (kwasu gamma-aminomasłowego), glutaminianu i serotoniny, a to powoduje przywrócenie równowagi neurochemicznej w mózgu. Redukuje on pragnienie napicia się alkoholu i jest bardzo skutecznym pomocnikiem w utrzymaniu trzeźwości przez pacjenta ze względu na zmniejszenie dokuczliwych objawów abstynencji.
Skutki uboczne akamprozatu?
Zupełnie tak, jak każdy lek, akamprozat również może powodować skutki uboczne. Najczęstszymi z nich są:
- Wzmożona senność lub bezsenność
- Odczuwanie zmęczenia
- Zmniejszone libido
- Bóle głowy
- Nudności
- Biegunka
- Wymioty
- Zmiany w smaku
Dawkowanie akamprozatu
Chorym o masie ciała powyżej 60 kg powinno podawać się 3 razy dziennie dawkę 666 mg akamprozatu, natomiast jeśli pacjent waży mniej niż 60 kg, to powinien przyjmować 666 mg leku rano, 333 mg w południe i taką samą dawkę wieczorem.
W trakcie kuracji lekarze polecają przyjmowanie witaminy B1, B6 oraz anksjolityków.
Przeciwskazania do stosowania akamprozatu
Nie powinno się stosować akamprozatu jeśli u pacjenta występuje:
- Nadwrażliwość na substancję czynną albo jakikolwiek składnik leku,
- Ciężka niewydolność wątroby
- Ciężka niewydolność nerek
- Jeśli pacjentka jest w ciąży i karmi piersią
Rozpoczęcie leczenia akomprozatem jest możliwe wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorych i przyjmujących inne leki.
Akamprozat bez recepty
Lek akamprozat jest dostępny jedynie na receptę
Prosimy pamiętać, że akamprozat nie powinien być traktowany jako środek samodzielnego leczenia choroby alkoholowej.