Menu

Alkoholizm – dlaczego odstawienie alkoholu sprawia tyle problemów? 

alkoholizm-dlaczego-odstawienie-alkoholu-sprawia-tyle-problemow

Alkohol silnie oddziałuje na nasz mózg. Jest substancją psychoaktywną zatem prowadzi do specyficznych zmian w zachowaniu człowieka. Nasz mózg jest jednym z najmądrzejszych organów, ponieważ kontroluje nasze każde działanie. Zapewniając mu określone warunki sprawiamy, że musi on się do nich prędzej czy później przystosować. Jego adaptacja odpowiada właśnie za ciężki do przetrwania syndrom abstynencji. Objawy, które pojawiają się w związku z odstawieniem używki są alarmem od całego ciała, że brakuje dziennej dawki toksycznej substancji. W ten sposób mózg domaga się alkoholu. Wszystko to sprawia, że alkoholikom bardzo ciężko jest wykonać ten pierwszy krok w stronę porzucenia uzależnienia. Odczuwanie przykrych objawów wynikających z odstawienia alkoholu jest nazywane uzależnieniem fizjologicznym. W ten sposób alkoholik wpada w błędne koło. Pije, aby zminimalizować przykre dolegliwości, co powoduje jeszcze gorsze samopoczucie przy kolejnej próbie odstawienia. Niestety nie ma innej drogi do wyleczenia. Alkoholik musi wytrzeźwieć i przetrwać przez kilka dni uciążliwych i męczących objawów. Z tego względu polecane jest skorzystanie z detoksu alkoholowego. Jest to prosty zabieg, który stawia pacjentów na nogi. Tylko wyspecjalizowani lekarze znają się na takich przypadkach. Podczas zabiegu odtrucie alkoholowe Radom pacjent pozbędzie się w bezpieczny sposób wszystkich przykrych dolegliwości. Niektóre z nich bezpośrednio zagrażają życiu oraz zdrowiu pacjenta, dlatego dobrze jest, aby alkoholikiem zajęli się fachowcy. 

Nagłe odstawienie alkoholu może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, np. padaczki alkoholowej, majaczenia alkoholowego, a także omamów i halucynacji. Bez odpowiednich środków farmakologicznych i opieki lekarza uzależniony może doświadczyć silnego lęku, który wpłynie na podjęcie się niebezpiecznych działań. W momencie strachu, gdy alkoholik jest sam może nawet próbować popełnić samobójstwo, ze względu na wiele objawów z zakresu funkcjonowania psychicznego. 

Alkoholizm – do czego prowadzi ciąg alkoholowy? 

Jednym z charakterystycznych objawów alkoholizmu jest ciąg alkoholowy. Alkoholik w późniejszych stadiach choroby wpada w bezustanną potrzebę spożywania alkoholu. Ze względu na nieprzyjemne objawy nie potrafi zakończyć picia. Jest to poważne zagrożenie zdrowia i życia, ponieważ alkohol jest trucizną. Spożywanie go w ogromnych ilościach może prowadzić do nagłej śmierci. Im wyższe stężenie alkoholu we krwi tym więcej niepożądanych objawów. Na początku picia odczuwamy jedynie korzystne działanie w formie dobrego humoru oraz środka przeciwbólowego. Gdy przekroczymy tą granicę jego działanie nie pozostawia nic pozytywnego. Zwykle alkoholik cierpi na poważne problemy z pamięcią oraz upośledzenie równowagi i racjonalnego myślenia. Jego działania są impulsywne i niebezpieczne. Przekroczenie dawki 4 promili grozi porażeniem ośrodkowego układu nerwowego, co prowadzi do śmierci. 

Ciąg alkoholowy bardzo szybko wyniszcza organizm uzależnionego. Poza rozwijającymi się chorobami somatycznymi alkoholik może również zmagać się z problemami związanymi z pracą, rodziną oraz życiem osobistym. Jest to sygnał alarmowy do zgłoszenia się na terapię, ponieważ warto pamiętać, że uzależnienie od alkoholu dotyka wszystkich domowników. Zatracenie się w alkoholu to początek problemów. Bardzo często dochodzi do utraty pracy oraz wylądowania na ulicy. Alkoholizm jest poważny, dlatego należy szybko podejmować odpowiednie kroki. 

Co zyskuje alkoholik po ostawieniu alkoholu?

Po kilku ciężkich dniach alkoholik wraca do stanu trzeźwości. Pozbawiony skutków ubocznych może zacząć doceniać zalety obecnego stanu. Dłuższa przerwa od alkoholu wpływa na poprawę samopoczucia oraz humoru. Alkohol niesie ze są wiele negatywnych emocji. Bardzo często jego wypicie skutkuje nasiloną agresją, złością i impulsywnym zachowaniem. Po odstawieniu używki pozbędziesz się negatywnych emocji oraz stanów depresyjnych, które są charakterystyczne dla uzależnionych osób. Ponadto wszystkie pozytywne zmiany da się zauważyć także w wyglądzie alkoholika. Z pewnością można liczyć na poprawę stanu skóry, która przez alkohol zwykle jest w opłakanym stanie i posiada liczne zaczerwienienia oraz przekrwienia. Wyeliminowanie kalorycznego alkoholu może także korzystnie wpłynąć na masę ciała. 

Mózg osoby uzależnionej jest bardzo obciążony. Alkohol wpływa na upośledzenie wszystkich funkcji poznawczych. Zatem po jego odstawieniu odczujemy poprawę także w tym zakresie. Większe skupienie, pamięć oraz kreatywność to jedne z korzyści. Pozbycie się alkoholu ma także zbawienny wpływ na sen. Sen jest ważną częścią życia człowieka, ponieważ jego niedobór oraz wszelkie zaburzenia z nim związane są odpowiedzialne za wiele problemów. Jest to prosty sposób na polepszenie jakości i wydajności snu. 

Co może pomóc alkoholikowi w odstawieniu używki? 

Przede wszystkim terapia. Nic nie działa tak silnie i profesjonalnie jak spotkanie ze specjalistą. Odstawienie alkoholu jest możliwe, gdy alkoholik sam podejmie taką decyzję. Form terapii jest wiele i każdy może wybrać coś odpowiadającego aktualnym potrzebom. W leczeniu pomocna jest także rodzina oraz przyjaciele. Wsparcie, dodawanie otuchy oraz wspólne poszukiwanie motywacji zbliżają ludzi i łączą ich we wspólnym celu. Alkoholik szczególnie potrzebuje w swoim życiu osób, na których może polegać oraz takich, które rozumieją jego problem. Wyjście z nałogu to etap pracy oraz starań. Aby wszystko przebiegało pomyślnie warto przeprowadzić pewne zmiany w życiu. Rodzina może pomóc pozbyć się wszystkich wyzwalaczy z życia alkoholika. Wspólne spędzanie czasu oraz poszukiwanie zainteresowań i pasji jest doskonałą formą spędzania wolnego czasu. W wolnych chwilach alkoholik może wątpić oraz rozmyślać, dlatego jego dzień powinien być maksymalnie wypełniony zadaniami, obowiązkami oraz przyjemnościami. Na świecie jest wiele innych rozrywek, które nie angażują alkoholu oraz innych niebezpiecznych substancji. 

Dlaczego warto?

Mamy tylko jedno życie, dlatego nie warto go oddawać w ręce podstępnej używki. Alkohol kieruje naszym życiem i zabiera przyjemność ze wszystkich dotychczasowych zainteresowań. Powoduje zaniedbanie obowiązków, rodziny oraz pracy. Jedynym sposobem na uratowanie rozpadającego się związku jest podjęcie się leczenia. Alkoholicy tracą swoje życie i narażają się na wiele przykrych konsekwencji. Uzależnienie dotyczy wszystkich członków rodziny, którzy tak samo cierpią na alkoholizmie jednej osoby. Dom, który powinien być ostoją oraz miejsce, do którego najbezpieczniej jest wrócić staje się w jednej chwili poważnym zagrożeniem. Zawsze warto jest polepszać jakość życia swoją oraz swoich najbliższych. Alkohol odpowiada za groźne choroby, które zostaną z nami do końca życia. W wielu przypadkach prowadzi do tragicznej śmierci. 

Leczenie alkoholizmu jest jedyną słuszną drogą, która służy całemu społeczeństwu. Nie ma sensu marnować szansy na lepsze życie. Życie jest coś warte, gdy sami kontrolujemy swoje zachowanie oraz żyjemy bez wpływu alkoholu na każde nasze działanie.