Menu

Alkoholizm – jak pozbyć się alkoholu z życia?

alkoholizm-jak-pozbyc-sie-alkoholu-z-zycia

Jak uciec od alkoholu? To pytanie krąży w głowach każdej osoby, która bezpośrednio lub pośrednio doświadcza alkoholizmu. Podstawowym krokiem jest nakłonienie alkoholika do wyeliminowania alkoholu z każdego aspektu swojego życia. Oznacza to między innymi rozprawienie się ze wszystkimi problemami, które mają wpływ na nadużywanie używki. W naszej psychice istnieje wiele nierozwiązanych konfliktów, które wpływają na rozpoczęcie nałogu. Z czasem choroba staje się taka silna, że ciężko jest się oderwać od picia.

Pamiętajmy, że to naturalne, że alkoholik nie może przestać pić. Tak właśnie działa uzależnienie od alkoholu. Ważne, aby znaleźć realne wyjście z tego problemu. Ośrodki pomocy alkoholikom zajmują się tym na co dzień. Ich działania są ukierunkowane na pozbycie się nałogu. Specjaliści pozwalają zrozumieć alkoholizm, dzięki czemu znacznie łatwiej jest porzucić nałóg. Prezentowane przez nich metody oraz sposoby wpływają na wzmocnienie i wydobycie całego potencjału drzemiącego w danej osobie. 

Całodobowa pomoc wyspecjalizowanego zespołu pomaga wyrwać się z nałogu w bezpieczny i najmniej inwazyjny sposób. Pierwszym etapem jest fizyczne uniezależnienie się od alkoholu. Gdy organizm przestanie odczuwać braki używki można pracować nad aspektem psychicznym. Alkoholik będzie identyfikować i wyjaśniać podstawowe przyczyny nadużywania alkoholu, aby móc żyć własnym życiem, wolnym od uzależnienia od alkoholu.

Lekarstwo na alkoholizm

Niestety nie istnieje żaden lek, który wyleczyłby z dnia na dzień alkoholizm. Oczywiście podczas całej terapii można korzystać ze środków farmakologicznych, jednak pozwalają one jedynie zredukować skutki choroby oraz uzupełnić braki w organizmie. Ludzie zadają pytania: czy jest coś, co mogę samodzielnie zrobić, aby pozbyć się alkoholizmu? Ze względu na konieczność terapii nie należy pomijać tego punktu na rzecz domowych sposobów. Można natomiast pomyśleć o tym, jak ułatwiać sobie życie każdego dnia, aby nałóg nie był taki uciążliwy. 

Jednym z najczęściej wymienianych środków, które możemy wdrożyć samodzielnie, jest pozbycie się całego alkoholu z domu, aby uniknąć pokusy i zmienić nawyki życiowe. Warto także unikać chodzenia w pewne miejsca i spędzania czasu z niewłaściwymi osobami, które narażają na nawrót choroby. Z pewnością może to być dobry sposób na oderwanie się od nawyku picia, ale nie rozwiązuje problemu całkowicie. Alkoholik musi dojść do tego, co w jego życiu skłoniło go do picia i jak się chronić przed niebezpiecznymi sytuacjami. Dlatego też terapia antyalkoholowa jest niezbędna. 

Alkoholizm – pierwszy krok do wyzdrowienia

Pierwszym najważniejszym krokiem, który musi przejść każdy alkoholik, zanim zdecyduje się na terapię, to przyznanie się do choroby. Nie da się pójść dalej, jeżeli uzależniony nie będzie w stanie przyznać się przed innymi oraz sam przed sobą, że jest alkoholikiem i potrzebuje pomocy, aby wyjść z nałogu. Tylko samodzielna refleksja i wyciągnięcie odpowiednich wniosków skutkuje realną szansą na powrót do zdrowia. Alkoholik, który nie przyznaje się do problemu nigdy nie będzie gotów na wyleczenie. Nie da się również namówić alkoholika do terapii, ponieważ prędzej czy później jego brak motywacji da o sobie znać i całe starania pójdą na marne. 

Bardzo często leczenie się opóźnia, ponieważ alkoholicy mają dużą trudność w zyskaniu świadomości choroby. Dla osób zdrowych wydaje się, że nie ma w tym nic skomplikowanego. Oni jednak wiedzą, że gdy powiedzą A, będą musieli powiedzieć też B. Ich ogłoszenie, że mają problem wiąże się z koniecznością podjęcia się długotrwałej terapii. 

Alkoholizm – co, po przyznaniu się do choroby?

Kiedy przeszliśmy przez pierwszy etap możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Ważne, aby każdy alkoholik został poprawnie zdiagnozowany przez specjalistę. Nie da się samodzielnie wykryć choroby. Oczywiście, pojawiające się znaki informują nas o tym, że dzieje się coś nie tak. Jednak, dopóki nie sprawdzi tego psychiatra, nie możemy samodzielnie zakładać danego problemu. Kiedy zauważamy sygnały ostrzegawcze musimy skierować się do odpowiednich osób. 

Dlaczego nie możemy sami zakładać oraz polegać na zdaniu innych, że cierpimy na alkoholizm? Odpowiedź jest prosta. Wiele schorzeń jest do siebie podobna. Nie będziemy umieli odróżnić ryzykownego picia od alkoholizmu. U niektórych osób pod maską alkoholizmu kryję się inna choroba psychiczna, która musi być koniecznie wykryta, ponieważ to wszystko wpływa na proces leczenia. Alkoholik, który cierpi na inne schorzenia psychiczne powinien być leczony pod kątem wszystkich problemów, a nie tylko jednego, ze względu na możliwość ich oddziaływania na siebie. Alkoholizm może nasilać, powodować lub być skutkiem innej choroby. Terapia takiego alkoholika jest bogatsza o więcej kwestii i musi zostać podjęta przez określonych lekarzy, którzy znają się na obu schorzeniach. 

Czy każdy alkoholizm jest niebezpieczny?

Wyróżnia się wiele rodzajów alkoholizmu. Każdy człowiek jest inny i w innym stopniu dotyka go choroba. Objawy są takie same, ale alkoholicy mogą mieć ich różne nasilenie. Alkoholizm dzieli się na cztery fazy. W każdej fazie występują inne objawy. Wraz ze stadium rośnie także stopień zaawansowania choroby. Z każdym krokiem robi się coraz poważniejsza i trudniejsza do wyleczenia. Uzależnienie stanowi problem w każdej fazie. Niebezpieczeństwo rośnie, a alkoholik dąży do autodestrukcji. Nie ma alkoholizmu, który nie jest niebezpieczny. Każdego w pewnym momencie dopadają choroby bądź ryzykowne zachowania, których skutkiem może być śmierć alkoholika bądź zupełnie niezwiązanej z nim osoby. Nawet wysoko – funkcjonujący alkoholicy, którzy pozornie wyglądają, jakby problem ich nie dotyczył, muszą się pilnować, ponieważ w każdej chwili mogą stracić wszystko. Na każdego przychodzi pora. 

Alkoholizm stanowi zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Ponadto jest zagrożeniem dla całego społeczeństwa, ze względu na zatargi z prawem, spowodowane brakiem racjonalnego myślenia oraz impulsywnością i agresją. Choroba w krótkim czasie może skończyć się śmiercią. Z tego względu nie należ zwlekać z leczeniem. Podjęcie szybkich kroków może uratować wiele istnień. 

Sygnały ostrzegawcze

 • Pijesz w samotności,
 • Ukrywasz, że pijesz przed innymi,
 • Odczuwasz wstyd oraz poczucie winy związane z piciem,
 • Okłamujesz bliskich w kwestii picia,
 • Straciłeś zainteresowanie obowiązkami, hobby oraz rodziną,
 • Pijesz, aby poprawić sobie humor, zrelaksować się i odstresować,
 • Znajomi mówią Ci, że przesadzasz z alkoholem,
 • Poszukujesz coraz więcej okazji do picia,
 • Masz problem z kontrolowaniem ilości, którą wypijasz,
 • Pijesz więcej niż inni, aby poczuć stan upojenia,
 • Odczuwasz wewnętrzną potrzebę, by wypić,
 • Każda przerwa w piciu kończy się złym samopoczuciem psychicznym i dolegliwościami fizycznymi,
 • Zaczynasz dzień od alkoholu,
 • Pijesz regularnie duże ilości alkoholu.

Jeżeli, któreś ze zdań pasuje do Twojego aktualnego zachowania to znak, że powinieneś przystopować z piciem i udać się do specjalisty, który zdiagnozuje Twój problem i pomoże Ci podjąć kroki.