Menu

Alkoholizm – jakie kroki wdrożyć po terapii uzależnień?

alkoholizm-jakie-kroki-wdrozyc-po-terapii-uzaleznien

Moment terapii jest dla alkoholików bardzo trudny, ponieważ wymaga od nich wiele siły, starań, samozaparcia oraz cierpliwości. Aby przejść przez ten etap trzeba być odpowiednio przygotowanym. Okazuje się jednak, że to nie koniec trudności na drodze uzależnionego. Zakończenie terapii alkoholowej może być tak samo skomplikowane. Większość osób nie wie, co zrobić, gdy już zakończy proces leczenia. Tak naprawdę, zdrowienie trwa całe życie. Choroba jest nieuleczalna i trzeba stale kontrolować swój stan zdrowia. Nałóg może zniknąć na kilka lat, po czym nagle powrócić. Wszystko zależy od nas. 

Warto wiedzieć, że po terapii również można podejmować różne działania wspomagające, które będą chronić na długie lata przed nawrotem choroby alkoholowej. Podczas terapii alkoholowej pacjenci dowiadują się podstawowych informacji na temat samej choroby. Ponadto, mają szansę nauczyć się na nowo żyć w trzeźwości oraz zadbać o regenerację organizmu. Specjaliści wydobywają wszystkie zdrowe sposoby radzenia sobie z problemami, w taki sposób, aby nie angażować spożywania alkoholu. Leczenie jest trudnym momentem. Jednak jego zakończenie zdaje się być znacznie poważniejsze. Adaptacja do nowego życia może się kojarzyć z samymi pokusami. Osoby chore do końca życia będą toczyć walkę sami ze sobą. Ten etap można sobie ułatwić. Jest kilka sposobów na ułatwienie sobie powrotu do rzeczywistości.

Jakie działania warto wdrożyć po zakończeniu terapii uzależnień?

Rezygnacja z picia wiąże się z dużym stresem. Jest to początek życia w abstynencji, do którego mieliśmy czas przywyknąć na terapii. Kiedy z życia uzależnionego znika alkohol, pojawia się pustka. Używka była czymś, do czego alkoholicy sięgali w każdej wolnej chwili. Ponadto, okazywała się wystarczająca sama w sobie. 

Organizacja wolnego czasu ma duże znaczenie w procesie zdrowienia. Codzienne picie alkoholu pochłaniało dużo czasu. Z pewnością sprawiło to, że chory nie chciał oraz nie widział odpowiedniego momentu na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Z tego względu warto wykorzystać czas po terapii na nowe hobby. 

Sfera emocjonalna i psychiczna alkoholika jest bardzo zaburzona. Alkohol sprawił, że trudniej jest mu radzić sobie z podstawowymi emocjami. Każde jego odczucie dawniej znajdywało sposób, w postaci picia używki. Po zakończeniu terapii trzeba odnaleźć zdrowe sposoby na radzenie sobie ze stresem oraz codziennymi problemami. W tym celu można skorzystać z różnych treningów, które oferują ośrodki psychoterapii. 

Osobom po terapii uzależnień, łatwiej jest wytrzymać w trzeźwości, gdy są na odpowiednim poziomie zadowolone z życia. Każda sfera w ich życiu powinna być satysfakcjonująca, aby nie generowała niepotrzebnych problemów. Pamiętajmy o tym, ponieważ to jeden z najważniejszych punktów. Warto robić wszystkie rzeczy, które są niegroźne, a są w stanie ulepszyć życie chorego. Czas na przyjemności można wykorzystać inaczej niż spożywając alkohol. Potrzeba jednak czasu, aby się tego nauczyć. 

W wyniku rezygnacji z nałogu warto pomyśleć o zmianie otoczenia. Najlepiej, aby alkohol nie był narażany bezpośrednio na sytuacje, w których spożywa się alkohol. Przynajmniej przez pierwsze chwile po zakończeniu leczenia warto pomyśleć o zawarciu nowych znajomości, na przykład z osobami, które również nie spożywają alkoholu. Odcięcie się od swoich dawnych znajomych może być koniecznością, gdy byli oni niewłaściwym towarzystwem, które w negatywny sposób wpływało na zachowanie alkoholika i pogłębiało jego uzależnienie. 

Zmiana stylu życia – powrót do domu z terapii stacjonarnej

Przebywanie w ośrodku leczenia uzależnień przez kilka tygodni może znacznie polepszyć stan chorego. Jest to czas, w którym alkoholik ma chwilę, aby pomyśleć nad swoim zachowaniem. Warto, aby był jak najbardziej usatysfakcjonowany oraz wyniósł jak najwięcej, podczas rozmów ze specjalistami. Życie w ośrodku jest zupełnie inne, w pewnym sensie łatwiejsze. Osoby chore nie są narażone na żadne pokusy, a lekarze czuwają nad ich zachowaniem w każde chwili. Ich pobyt jest oparty o harmonogram, co wpływa na to, że życie staje się poukładane oraz sensowne. Niestety w momencie powrotu do rzeczywistości alkoholicy mogą czuć się przytłoczeni wszystkimi bodźcami. Zetknięcie się z alkoholem, który możemy dostać w każdym miejscu na świecie, może być trudnym wyzwaniem. 

Aby ułatwić sobie powrót do domu, można skorzystać z innych działań leczniczych, takich jak: terapia wspomagająca lub spotkania grupy anonimowych alkoholików. Dzięki temu, uzależniony poczuje się pewniej i będzie mógł wszystkie swoje wątpliwości, które są naturalnym zjawiskiem podczas rezygnacji z nałogu. Rodzina może być dla niego silnym wsparciem podczas tych chwil. Ważne, aby mieć się do kogo zwrócić, komu zależy na naszym zdrowiu. 

Dlaczego warto stale kontynuować leczenie?

Im więcej działań w walce z alkoholizmem podejmiemy, tym łatwiej będzie nam wytrwać w trzeźwości. Wiele osób po terapii rezygnuje ze wszystkich innych form pomocy, z których korzystało. W ich głowie pojawia się myśl – wyzdrowiałem, więc nie musze już się leczyć. Takie błędne myślenie sprzyja nawrotom choroby. Alkoholizm będzie trwał już zawsze w osobach uzależnionych. Powinny one wynieść tę wiedzę z psychoterapii. Każdy moment zwątpienia będzie nas przybliżał do nałogu. Z tego względu ważne jest, aby kontynuować leczenie, ponieważ pewnego dnia objawy głodu alkoholowego zaskoczą nas znienacka, a my będziemy nieprzygotowani i zbagatelizujemy je. Innym razem nie będziemy mieć tyle szczęścia i znowu powrócimy do nałogu. Takie sytuacje są naturalne i zdarzają się w wielu przypadkach. Możemy jednak im zapobiegać. 

Czego unikać po zakończonej terapii uzależnień?

Najgroźniejsze dla każdego alkoholika w stanie abstynencji są wyzwalacze. Innymi słowy, bodźce, które przypominają o używce i wywołują głód alkoholowy. Mogą to być sytuacje, zjawiska, osoby, miejsca, rzeczy, a także emocje. Jednym słowem – wszystko może stać się wyzwalaczem. Z tego względu każdy alkoholik powinien odszukać tego, co wpływa na jego nałóg oraz eliminować te elementy z życia. 

Po terapii powinniśmy zwrócić także szczególną uwagę na to, aby nie pozwalać sobie na głód, złość, samotność oraz zmęczenie. Te stany są najniebezpieczniejsze, ponieważ jedna emocja napędza drugą i nagle tworzy się trudna kombinacja czynników, które sprzyjają pojawieniu się głodu alkoholowemu. Po terapii pamiętajmy o trzymaniu przy sobie wody oraz przekąsek. W ten sposób będziemy mogli w kryzysowym momencie zapanować nad nawrotem choroby. Pamiętajmy również o unikaniu alkoholu. Niektóre leki oraz produkty spożywcze posiadają jego zawartości. Zwracajmy na to uwagę, ponieważ początki abstynencji mogą być na tyle trudne, że niewielka ilość obudzi w nas silny głód alkoholowy. 

Każdy alkoholik musi być przygotowany na trudne momenty. Życie bez alkoholu wydaje się być trudnym zadaniem, z tego względu trzeba się przygotować na gorsze i lepsze chwile. Wraz z upływem lat, pojawia się również mniejsza motywacja. Starania mogą słabnąć, szczególnie wtedy, gdy w życiu nastąpi jakiś trudny okres. Bądźmy na to przygotowani i nie bójmy się poprosić o pomoc.