Menu

Czy leczenie alkoholizmu można wspomóc odpowiednią dietą?

Alkohol w dzisiejszych czasach jest rzeczą dość powszechną i ogólne akceptowaną przez społeczeństwo. Towarzyszy nam podczas uroczystości rodzinnych, spotkań z przyjaciółmi czy piątkowego wieczoru spędzonego na kanapie przed telewizorem. Niestety, czasami od jednego piwa do poważnego uzależnienia od alkoholu prowadzi krótka droga, a wyjście z nałogu jest trudne i czasochłonne. Alkoholizm przejmuje stery nad uzależnionym, zaburzając funkcjonowanie jego organizmu oraz utrudniając mu życie prywatne i zawodowe. Może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby, serca, nerek oraz układu nerwowego, które bywają nieodwracalne. Również psychika alkoholika zmienia się pod wpływem picia, zmienia się jego zachowanie i podejście do życia i obowiązków.

Istnieje wiele metod leczenia alkoholizmu. Wielu osobom nasuwa się jednak pytanie – czy odpowiednia dieta może być pomocna przy leczeniu alkoholizmu? Ostatnie badania wykazały, że dobór odpowiedniej diety może pomóc przy wychodzeniu z nałogu. Należy oczywiście pamiętać, że dobór odpowiedniej diety jest sprawą indywidualną, zależną od zapotrzebowania organizmu, istnieje jednak kilka zaleceń, które są uniwersalne i mogą być stosowane przez wszystkie osoby cierpiące na chorobę alkoholową. Wprowadzenie odpowiedniej diety w życie pomoże organizmowi, dzięki dostarczanym mikroelementom i witaminom. 

Przyczyny i objawy alkoholizmu

Choroba alkoholowa to niebezpieczny problem cywilizacyjny, który powoduje, że chory traci kontrolę nad ilościami spożywanego alkoholu, co prowadzi do utraty kontroli nad swoim życiem. Według badań problem ten może dotyczyć aż 16% Polaków. 

Gdy alkohol przejmuje kontrolę nad życiem uzależnionego, zaniedbuje on praktycznie wszystkie aspekty swojego życia, w tym dbanie o zdrowie. Konsekwencją mogą być uszkodzenia wątroby czy nerek, ale również zmiany w mózgu powodujące zmniejszenie zdolności intelektualnych. Znacząco obniża się również ogólna odporność organizmu.

Głównym powodem popadania w alkoholizm jest słaba psychika i nieumiejętność radzenia sobie z nagle pojawiającymi się problemami, takimi jak utrata kogoś bliskiego czy strata pracy. Skłonności do uzależnienia alkoholowego mogą mieć również podłoże genetyczne.

Dieta dla uzależnionych – o czym powinniśmy pamiętać?

W pierwszej kolejności, gdy chcesz wspomóc leczenie alkoholizmu dietą, pamiętaj, że bardzo ważne jest zrezygnowanie z innych substancji uzależniających, takich jak nikotyna, kofeina oraz cukier. To ważne, by nie zastępować jednego uzależnienia drugim. Istotne jest również to, by zrezygnować z bardzo tłustych potraw, które obciążają wątrobę i wprowadzić do diety tłuszcze roślinne, które zastąpią zwierzęce. Możliwości jest wiele; do najbardziej popularnych tłuszczy roślinnych należą olej rzepakowy, oliwa z oliwek czy olej lniany.

Część zapewne zadaje sobie teraz pytanie – czy skoro mam zastąpić tłuszcze zwierzęce roślinnymi, to czy muszę też zrezygnować z mięsa? Odpowiedź brzmi nie, jeżeli będzie spożywane w ograniczonych ilościach i będzie to chude mięso ryb oraz drób. Dużą rolę w diecie odgrywają również produkty mleczne, które ze względu na dobroczynne białko, powinny na stałe zagościć w Twojej diecie.

Owoce i warzywa a leczenie alkoholizmu

Niejednokrotnie zdarza się, że osoby uzależnione od alkoholu rezygnują z jedzenia warzyw i owoców ze względu na nieprawidłowe działanie zmysłu smaku. Nie rezygnuj jednak z warzyw, gdyż stanowią one cenne źródło witamin i minerałów! Tak samo owoce są kluczowe w dostarczaniu potrzebnych mikroelementów Twojemu organizmowi. Warzywa i owoce spożywaj kilka razy dziennie, najlepiej wprowadź je do każdego posiłku. 

Jeżeli masz wątpliwości w kwestii warzyw strączkowych, takich jak fasola, soczewica czy bób, pamiętaj, że one również dostarczą Ci wiele dobroczynnych składników odżywczych. Pamiętaj jednak, że wykazują właściwości wzdymające, więc zjedzenie ich w zbyt dużej ilości może wywołać dyskomfort w jelitach, na przykład nadmierne gazy. Nie rezygnuj z nich jednak, po prostu ogranicz ich ilość do kilku łyżek w potrawie.

Bardzo ważne jest to, abyś pamiętał o wypiciu co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Alkohol – choć również jest płynem – powoduje odwodnienie organizmu, dlatego wyrób w sobie nawyk picia wody. Mogą to być również różne zioła, które skutecznie nawodnią Twój organizm i pomogą przywrócić właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową. 

Zioła wspomagające walkę z uzależnieniem

Niektóre zioła pite regularnie wykazują właściwości zdrowotne, wspomagające walkę z uzależnieniem alkoholowym. Są to na przykład czystek, arcydzięgiel, dziurawiec czy bukwica lekarska. Pamiętaj jednak, że zioła, podobnie jak farmaceutyki, mimo iż naturalne, nie zawsze służą każdemu i musisz być ostrożny podczas rozpoczęcia ich regularnego picia. Ziołem, o którym warto wspomnieć, jest kopytnik pospolity, który w skuteczny sposób może obrzydzić choremu smak alkoholu. Specyfiki na bazie tego zioła zmieniają odczucia co do smaku pitego alkoholu i zniechęcają do sięgnięcia po kolejny kieliszek. Terapia kopytnikiem powinna trwać kilka dni, by dać spodziewane efekty, często lepsze od dostępnych w aptece leków.

 Kiedy odczuwasz silny niepokój i czujesz, że Twój układ nerwowy potrzebuje pomocy, możesz wspomóc się piciem naparów z tarczycy pospolitej lub kozłka lekarskiego. Ukoją one Twoje nerwy i zmniejszy się Twoje odczuwanie niepokoju związanego z potrzebą napicia się alkoholu. 

Dlaczego właściwa dieta jest tak ważna przy leczeniu alkoholizmu?

Dieta wspomagająca leczenie alkoholizmu jest bardzo istotnym aspektem. Podczas nadużywania alkoholu, wypłukują się witaminy i składniki mineralne, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania narządów i układów w ciele człowieka. Przy zaawansowanym uzależnieniu może dojść nawet do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby, nerek, a nawet mózgu. 

Pozostawanie w stanie nietrzeźwości zaburza naszą ocenę rzeczywistości, przez co często zaniedbuje się takie aspekty życia jak wygląd, higiena czy prawidłowa dieta. To ostatnie jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz szybszej regeneracji w trakcie leczenia.

Trzymanie prawidłowej diety jest zatem bardzo istotne, gdyż jest jednym z elementów skutecznego wychodzenia z nałogu. Odpowiednio skomponowana dieta przywraca równowagę w organizmie, zmniejszając zniszczenia spowodowane alkoholem. Ten element leczenia mogą pomóc skomponować lekarze specjaliści w klinikach leczenia uzależnień, na przykład w Ośrodku Przebudzenie. Pamiętaj, że sama dieta nie wystarczy, by pożegnać się z nałogiem na dobre, jest ona jednak istotnym aspektem leczenia alkoholizmu.