Menu

Czy terapia odwykowa jest skuteczna?

Nałogi to nie tylko alkohol, narkotyki czy papierosy. Może dotyczyć wielu substancji, ale też zachowań jak na przykład hazard czy zakupoholizm. Każde uzależnienie ma jednak pewne elementy, które je łączą. Mówiąc w uproszczeniu – każdy nałogowiec czuje trudną do powstrzymania presję sięgnięcia po to, co go uzależnia i nie jest w stanie nad tym panować. Charakterystyczną cechą alkoholizmu jest zaś występowanie symptomów zespołu absencyjnego. Jest on efektem braku alkoholu lub ograniczenia jego ilości. Organizm alkoholika odpowiada na to bezsennością, lękiem, wymiotami, bólami głowy czy drgawkami. Przejawem uzależnienia jest też dalsze picie, mimo zdawania sobie sprawy z tego, jak zgubne jest ono dla zdrowia, relacji z bliskimi czy wykonywanej pracy. W takim momencie konieczna jest terapia, która uwolni od nałogu. Jest to jedyna droga, która daje szansę zwalczenia alkoholizmu i ponownego funkcjonowania w trzeźwości. Jakie koszty pociąga za sobą taka terapia? Czy po niej rzeczywiście staniemy się wolni od wewnętrznego dyktatu sięgania po alkohol? 

Terapie odwykowe – dla kogo są przeznaczone?

Częste jest przekonanie, że terapia w przeznaczonym do tego ośrodku jest adresowana dla uzależnionych od alkoholu, którzy stoczyli się na dno, takich, którzy zataczają się na ulicach, w końcu zasypiają gdzieś na trawnikach czy takich, którzy wszczynają po alkoholu domowe awantury. Choroba alkoholowa nadal jest łączona głównie z ludźmi niemajętnymi, niewykształconymi czy bezrobotnymi. Nic bardziej mylnego. Alkoholizm często dotyczy ludzi o wysokim statusie społecznym, mających świetną pracę, zasiadających na wysokich stanowiskach, mających idealne wydawałoby się rodziny. Nie jest wykluczone, że nasz sąsiad czy znajomy, profesor uczelni z wieloma sukcesami na koncie, wieczorem wypija w domu butelkę wina. Jeśli nie jest w stanie się przed tym powstrzymać – jest alkoholikiem. 

Terapie, które mają pomóc wygrać z uzależnieniem, są adresowane dla każdego, kto wymaga wsparcia. Nie ma tu znaczenia ani to, jak długo ktoś boryka się z nałogiem, ani to, jak głęboki jest to nałóg. Na leczenie można się zgłosić nawet, jeśli problem nie wydaje się nam jeszcze bardzo poważny. Co więcej – im wcześniej przyznamy sami przed sobą, że mamy problem i im wcześniej zaczniemy terapię, tym szybciej i łatwiej osiągniemy oczekiwane rezultaty. Każdy, kto rozpoznał u siebie nałóg i znalazł motywację do rozpoczęcia terapii, może być z siebie naprawdę zadowolony, bo był to pewnie jeden z najtrudniejszych momentów w jego życiu. 

Terapia odwykowa – Czy jest konieczna?

Wychodzenie z alkoholizmu to proces długi i składający się z wielu faz. Nie jest to droga ani łatwa, ani prosta. Alkoholik musi się nastawić, że przed nim wiele wyrzeczeń, konieczne będą wytrwałość i samozaparcie. Proces może potrwać kilka miesięcy, a nawet lat. 

Ale warto mając świadomość, że daje szansę powrotu do normalnego życia, życia w trzeźwości, radości i szczęściu. 

  Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy terapia odwykowa jest niezbędna? A może uzależniony może pokonać chorobę bez leczenia? Odpowiedź jest niestety negatywna – szanse na wyjście z nałogu bez terapii są niewielkie, tak naprawdę – bliskie zeru. Największym problemem nałogu jest to, że uzależniony nie jest w stanie zapanować nad pragnieniem picia, nie jest w stanie kontrolować swoich zachowań. Brakuje mu motywacji i wytrwałości, żeby nie sięgnąć po kolejny kieliszek wódki, szklankę piwa czy lampkę wina. Nawet jeśli mu się uda,  istnieje niestety duże prawdopodobieństwo, że wróci do picia, bo alkohol pomaga mu sterować emocjami. Alkoholizm często zaczyna się od depresji, porażek w pracy czy w relacjach międzyludzkich, poczucia osamotnienia. Samodzielne poradzenie sobie z nałogiem może być więc bardzo trudne jeśli nie niemożliwe. Używki pozwalają alkoholikowi odsunąć negatywne myśli, dają ulgę. Są traktowane jak remedium, które ma pomóc, ale tak naprawdę działa na szkodę danej osoby. Osoba uzależniona nie potrafi szybko zmodyfikować swoich działań i nawyków. Musi wypracować nowe przyzwyczajenia, czasami niezbędne jest też zakończenie niektórych dotychczasowych relacji. 

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z uzależnieniem, jest terapia odwykowa w ośrodku leczenia uzależnień. Pozwala zmienić otoczenie, poszukać nowych zainteresowań, spotkać nowych ludzi a tym samym – żyć bez alkoholu już na dobre. 

Jak wygląda terapia odwykowa – Dlaczego jest skuteczna?

Popularne jest przekonanie, że ośrodki, gdzie prowadzone są terapie odwykowe to coś na kształt więzienia, a sama terapia odbywa się pod silną presją. Są też tacy, którzy uważają, że uzależnionych od alkoholu zmusza się do leczenia siłą, że się ich więzi, zakłada wszywkę a potem przymusza do brania udziału w spotkaniach Anonimowych Alkoholików. Takie teorie nie mają jednak nic wspólnego z prawdą. 

Terapia odwykowa jest złożona i wieloaspektowa. Opiera się na wykorzystaniu sprawdzonych narzędzi, które mają odwieść uzależnionego od ponownego sięgnięcia po alkohol. Z leczeniem „na siłę” i więzieniem kogokolwiek nie ma to nic wspólnego. Terapia musi się bowiem opierać na współdziałaniu, trosce i zaufaniu. Istnieją różne możliwe formuły jej przeprowadzania: społeczność terapeutyczna, rehabilitacja psychiczna i społeczna lub też uczenie się i przyzwyczajanie do nowego stylu życia. Ośrodek leczenia alkoholizmu gwarantuje zindywidualizowaną opiekę nad każdym pacjentem i dobranie najefektywniejszych sposobów leczenia. Alkoholik może tu liczyć na pomoc profesjonalnych lekarzy i terapeutów. Terapia to okres, kiedy celem chorego jest całkowita reorientacja przyzwyczajeń i działań. Uzależniony pozna tu też sposoby radzenia sobie z powracającym pragnieniem napicia się. 

Początkiem terapii odwykowej, poza postawieniem diagnozy, jest odtrucie alkoholowe Ostrołęka. Jest on niezbędny, żeby uwolnić organizm od alkoholu. Opieka 24 godziny na dobę, przemyślany plan dnia i zapewnienie atrakcyjnych zajęć, pomogą uzależnionemu znaleźć w sobie siły, żeby przetrwać najbardziej uciążliwy czas po odstawieniu alkoholu. Równolegle rozpoczyna się psychoterapia – indywidualna oraz grupowa. W czasie spotkań z psychologiem, pacjent dowie się, co steruje nałogiem, nauczy się też, jak uporać się z kłopotami. Eksperci poradzą mu, jak „przepracować” trudne doświadczenia z przeszłości oraz jak wyrobić nowe przyzwyczajenia, by pozbyć się nałogu. Podczas spotkań grup wsparcia alkoholik ma zaś możliwość poznać doświadczenia innych osób, które mają podobne problemy. Udział w takich spotkaniach to nieocenione wsparcie w procesie pokonywania nałogu. 

Życie po terapii odwykowej

Kilkutygodniowy pobyt w ośrodku to jednak nie koniec leczenia. Po jego opuszczeniu pacjent jest gotowy na kolejną fazę terapii. Uzależniony powinien nadal uczestniczyć w spotkania grupy AA, w tym samym czasie próbując sobie ułożyć na nowo codzienne życie – bez alkoholu. To bardzo ważny moment, który jest także testem wytrwałości. Chory musi znaleźć dla siebie nowe miejsce, korzystając z wiedzy i doświadczeń z terapii. Z tego powodu, jeśli ktoś decyduje się na terapię odwykową, tak istotne jest wybranie ośrodka, który zapewni profesjonalną opiekę i efektywne leczenie. Odpowiednio poprowadzona terapia daje uzależnionemu szansę rozpocząć normalne życie – bez alkoholu.

Ludzie zdeterminowani, żeby rozpocząć leczenie, mogą się zgłosić do wybranego ośrodka w każdej chwili. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Jedyne, co trzeba zrobić, to skontaktować się z ośrodkiem – telefonicznie lub mailowo. Potem niezbędna jest już tylko wola współdziałania, motywacja, a także dokument potwierdzający tożsamość.  

Większość ośrodków gwarantuje komfortowy standard, umiejętność dochowania tajemnicy, a co najważniejsze – profesjonalnych lekarzy i terapeutów, który fachowo zajmą się problemem. Leczenie w ośrodkach daje wyjątkowo dobre efekty. Jest ratunkiem szczególnie dla tych uzależnionych, którzy już wcześniej starali się wyjść z nałogu samodzielnie, ale im się to nie udało.