Menu

Czy w czasie leczenia alkoholizmu można pić napoje bezalkoholowe? 

Czy zdrowiejący alkoholik może pić piwo bezalkoholowe? Czy koktajle bezalkoholowe są w porządku podczas rekonwalescencji? W wielu kulturach alkohol jest tak samo czynnością społeczną, jak i napojem, co sprawia, że te pytania są często zadawane osobom w trakcie zdrowienia i ich systemom wsparcia.

Większość ludzi pije alkohol, ponieważ lubi odczuwalne po nim uczucie, a niektórzy  po prostu lubią smak piwa lub wina. Mieszanie koktajli i próbowanie unikalnych rodzajów piwa lub likieru to popularne hobby. Czy piwo bezalkoholowe lub napoje na bazie spirytusu bezalkoholowego mogą być bezpieczną alternatywą dla osób w trakcie rekonwalescencji, które chcą dalej przyłączać się do zabawy?

Ryzyko

Napoje bezalkoholowe niekoniecznie są wolne od ryzyka dla zdrowiejących alkoholików, mimo że są atrakcyjną opcją. Wiele „bezalkoholowych” piw i alkoholi nadal zawiera śladowe ilości alkoholu. Część alkoholu zostanie uwolniona w procesie fermentacji, nawet jeśli zostanie w dużej mierze usunięta. Może być tak, że będzie to piwo o niskiej zawartości alkoholu. Nie przekracza ona zwykle 0,5%, a więc stężenie alkoholu w jednej butelce jest na tyle znikome, że nie będzie miało negatywnego wpływu na samopoczucie i sposób funkcjonowania człowieka. 

Ważne jest, aby rozpoznać różnicę między okazjonalnym piciem, a uzależnieniem. Nawet najmniejsza ilość alkoholu może mieć tragiczne konsekwencje dla osoby objętej terapią, jeśli jest ona uzależniona. Niektóre osoby w trakcie zdrowienia mogą być narażone na ryzyko nawrotu z powodu koncepcji „bliskiego piwa” lub sztucznych alkoholi. Smakują i wyglądają jak prawdziwe, co z psychologicznego punktu widzenia może być niebezpieczne dla osoby, która tęskni za tym smakiem i aktem upijania się. Może to prowadzić do śliskiego zbocza, które ostatecznie zamienia się w nadmierne picie. Degustacja piwa bezalkoholowego może wywołać euforyczne przywołanie, czyli wspomnienia dobrych czasów picia. W przypadku uzależnionego lub alkoholika częścią choroby jest trudność w zapamiętaniu lub przyznaniu się do wszystkich negatywnych konsekwencji czynnego uzależnienia. 

Załóżmy, że osoba w trakcie zdrowienia ma ochotę na mocniejszy napój po wypiciu piwa bezalkoholowego. W takim przypadku powinni natychmiast to zauważyć i przestać.

Pozytywy

Posiadanie spreparowanego koktajlu bezalkoholowego lub piwa bezalkoholowego może być opcją, która pozwoli osobom w okresie rekonwalescencji poczuć się włączonymi w imprezy towarzyskie, podczas których podaje się alkohol. W okresie zdrowienia powszechne jest poczucie izolacji, a strach przed wykluczeniem lub postrzeganiem jako inny może przyczynić się do potknięcia lub nawrotu choroby. Próbowanie różnych piw bezalkoholowych może stworzyć okazję do nawiązania kontaktu z przyjaciółmi, którzy piją, pokazując, że wyeliminowanie alkoholu nie usuwa zabawy ani nie psuje atmosfery imprezy. 

Mimo wszystko, napoje bezalkoholowe nie powinny być spożywane w trakcie leczenia, zwłaszcza na samym początku. Może być to sposób dla osób, które utrzymują swoją abstynencję długo i wiedzą, jakie konsekwencje może przynieść nawet mały łyk piwa bez alkoholu. 

Czy napoje bezalkoholowe można spożywać w okresie zdrowienia?

Ostatecznie osoby w fazie zdrowienia muszą polegać na własnych umiejętnościach przy podejmowaniu decyzji o piciu napojów bezalkoholowych. Decyzja jest indywidualna. Osoby, które chcą nacieszyć się smakiem lub atmosferą i znają swoje ograniczenia, mogą w okresie rekonwalescencji skusić się na piwo bezalkoholowe. Inni mogą wiedzieć, że poczują się pobudzeni smakiem piwa i powinni go unikać.

Bez względu na to, jaki jest punkt widzenia danej osoby na napoje bezalkoholowe, bardzo ważne jest zidentyfikowanie wyzwalaczy. Ważna jest również pewność siebie w poruszaniu się w sytuacjach społecznych, jako osoba w trakcie zdrowienia. Z jednej strony picie napoju bezalkoholowego może pomóc uniknąć pytań typu „dlaczego nie pijesz?” i może pomóc  poczuć się włączonymi. Z drugiej strony ważne jest, aby sporządzić inwentaryzację kręgu społecznego, jeśli odczuwa się negatywną presję rówieśników w związku z piciem. Ostatecznie, jeśli grupa przyjaciół danej osoby nadal regularnie upija się wokół nich, napoje bezalkoholowe tylko trochę minimalizują presję na picie.

Rzeczy do rozważenia

Oto kilka wskazówek, dla osób, które rozważają sięgnięcie po napoje bezalkoholowe. 

Śledź swoje wyzwalacze

Zwróć uwagę na swoje wyzwalacze. Istnieją zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne wyzwalacze picia. Jeśli piwo bezalkoholowe jest dla ciebie zewnętrznym wyzwalaczem, zanotuj to swojemu terapeucie. Powinieneś również zwrócić uwagę na wszelkie wewnętrzne psychologiczne wyzwalacze, których doświadczasz podczas spożywania jakiegokolwiek napoju.

Unikaj sytuacji wysokiego ryzyka

Jeśli możesz temu zaradzić, unikaj sytuacji, w których wiesz, że ludzie będą pić większe ilości alkoholu. Całkowite unikanie takich sytuacji sprawi, że nie będziesz czuć presji do picia.

Planuj naprzód

W naszej kulturze skoncentrowanej na alkoholu nie zawsze można uniknąć sytuacji, w których ludzie piją. Załóż, że możesz poczuć wyzwalacz i przećwicz wcześniej swoją reakcję. Bądź przygotowany, aby powiedzieć „nie” i wyjść z sytuacji, która sprawi, że czujesz się niekomfortowo.

Porozmawiaj

Spróbuj porozmawiać o swoich przemyśleniach na temat napojów bezalkoholowych ze swoim terapeutą, który rozumie Twoje uczucia. Może on zaoferować swoje spostrzeżenia i perspektywę z zewnątrz, aby pomóc Ci zobaczyć, na jakim etapie zdrowienia się znajdujesz. Jeśli rozmowa na ten temat sprawia, że czujesz się niekomfortowo, możesz chcieć całkowicie jej unikać.

Daj sobie pozwolenie na odejście

Być może zaplanowałeś z wyprzedzeniem wydarzenie, wiedząc, że ludzie będą delektować się zarówno napojami alkoholowymi, jak i bezalkoholowymi. Ale kiedy przyjechałeś, było to bardziej wyzwalające, niż się spodziewałeś. Pozwól sobie odejść z wdziękiem i szybko. Twoi bliscy zrozumieją.

Esperal, a napoje alkoholowe 

Wiele osób, które planują zabieg wszycia Esperalu, czyli wszywki alkoholowej, zastanawia się, czy można pić napoje bezalkoholowe w tracie leczenia. Dla osób uzależnionych, które pragną żyć w trzeźwości spożywanie bezalkoholowych napojów może być niebezpieczne. 

Ważne jest, aby po poddaniu się leczeniu nie pić bezalkoholowego piwa lub wina, gdyż utrudni to proces. Będzie odczuwało się podobny smak, jak po wypiciu alkoholu, co spowoduje oszukiwanie samego siebie i utrudni pokonanie alkoholizmu. Komplikuje to zdolność do utrzymania abstynencji po terapii. Prowadzi to do utrzymywania rutyny picia po zakończeniu terapii. Trudność w utrzymaniu abstynencji po terapii jest tego wynikiem.