Menu

Detoks alkoholowy: czego się spodziewać? 

Uzależnienie od alkoholu może spowodować szkody w twoim zdrowiu, związkach i finansach. Z biegiem czasu nadużywanie alkoholu może powodować zmiany w mózgu, które utrudniają samodzielne zaprzestanie picia. Dla wielu osób, które zmagają się z uzależnieniem od alkoholu, program centrum detoksykacji jest najlepszym pierwszym krokiem na drodze do wyzdrowienia.

Czy potrzebujesz detoksu alkoholowego?

Rutynowe spożywanie alkoholu lub upijanie się może prowadzić do rozwoju uzależnienia. Jest to stan, w którym twój mózg uzależnia się od alkoholu. Dąży do większego dostępu do alkoholu. Kiedy nie pijesz, odczuwasz intensywne objawy odstawienia i pragnienia. Detoks na własną rękę może być niebezpieczny. Jednak w centrum detoksykacji alkoholowej będziesz mieć dostęp do opieki medycznej i wsparcia, które pomogą ci zbudować solidne podstawy do powrotu do zdrowia.

Możesz skorzystać z detoksu alkoholowego, jeśli:

  • Pijesz alkohol codziennie lub przez większość dni w tygodniu;
  • Walczysz z niepiciem przez jakikolwiek czas;
  • Spożywasz duże ilości alkoholu;
  • Upijasz się kilka razy w miesiącu;
  • Ukrywasz, ile pijesz.

Jednym z kluczy do rozważenia jest wycofanie. Osoba uzależniona od alkoholu doświadcza intensywnych zachcianek, gdy nie pije. Możesz również mieć fizyczne objawy odstawienia. Objawy te mogą obejmować bóle głowy, bóle mięśni, niewyjaśnione uczucie choroby, a także uczucie niepokoju i wahania nastroju. Jednak niektóre leki mogą pomóc złagodzić objawy odstawienia.

Czego można się spodziewać po detoksie alkoholowym

Proces detoksykacji będzie inny dla poszczególnych osób w zależności od tego, ile i jak długo piją. Genetyczne predyspozycje danej osoby mogą również odgrywać rolę w nasileniu objawów odstawiennych. Alkohol działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, co zwiększa działanie neuroprzekaźnika kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) i zmniejsza poziom glutaminianu neuroprzekaźnika. GABA tworzy spokojne uczucia, podczas gdy glutaminian tworzy pobudliwość. Kiedy ktoś jest uzależniony od alkoholu, jego mózg jest w stanie homeostazy tylko wtedy, gdy w jego organizmie obecny jest etanol, związek chemiczny alkoholu. Usunięcie alkoholu z organizmu powoduje nadmierną aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Ten stan jest odpowiedzialny za objawy odstawienne.

Objawy odstawienia alkoholu

Łagodne objawy odstawienia alkoholu zwykle pojawiają się 6 do 8 godzin po ostatnim drinku. Może to obejmować bóle głowy, nudności i wymioty, niepokój, drżenie rąk, pocenie się i bezsenność. Pacjenci mogą nadal mieć znaczne stężenie alkoholu we krwi podczas doświadczania tych objawów. W niektórych łagodnych przypadkach odstawienie może nie przejść poza ten punkt, a ich objawy ustąpią w ciągu 24 do 48 godzin. Poważniejsze objawy odstawienia zwykle pojawiają się po 12 do 24 godzinach od ostatniego kieliszka alkoholu. Należą do nich gorączka, obfite pocenie się, wysokie ciśnienie krwi, dezorientacja, szybkie bicie serca, udary i drgawki. Napady z odstawienia są zwykle drgawkami toniczno-klonicznymi: napadami, które wiążą się z utratą przytomności i gwałtownymi skurczami mięśni. Najczęściej występują u pacjentów z długotrwałym, przewlekłym uzależnieniem od alkoholu. Nieleczone napady te mogą prowadzić do delirium tremens (DT) u około jednej trzeciej pacjentów.

Delirium tremens może rozpocząć się od 48 do 96 godzin po ostatnim drinku. Objawy obejmują halucynacje, szybkie bicie serca, dezorientację, wysokie ciśnienie krwi, pobudzenie, wysoką temperaturę ciała i pocenie się. DT może trwać od 1 do 5 dni. DT może spowodować śmierć, zwłaszcza jeśli nie jest leczone. Śmierć jest zwykle spowodowana arytmią lub chorobami współistniejącymi. Detoks alkoholowy powinien odbywać się pod nadzorem lekarza ze względów bezpieczeństwa, a także, aby był to jak najmniej nieprzyjemny proces.

Jak wygląda detoks alkoholowy?

Ośrodki terapeutyczne mogą zapewnić pacjentom bezpieczne miejsce do detoksu alkoholowego i pomóc im w opracowaniu planu zdrowienia. Ze względu na długi czas potrzebny na detoks alkoholowy, najlepszym rozwiązaniem może być ośrodek leczenia stacjonarnego. Po przyjeździe wszelkie współwystępujące schorzenia zostaną zidentyfikowane i w razie potrzeby leczone. Następnie zostanie stworzony plan łagodzenia objawów odstawiennych za pomocą leków, płynów dożylnych, klinicznej oceny parametrów życiowych i wsparcia żywieniowego. Pacjenci powinni przebywać w cichym i ochronnym otoczeniu, z łagodnym oświetleniem, ograniczonym kontaktem z ludźmi i pozytywnym wsparciem ze strony osób znajdujących się w pobliżu. Osoby z poważnymi zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu są często niedożywione, dlatego mogą potrzebować dożylnego wlewu multiwitamin.

Kolejną korzyścią płynącą z detoksykacji w placówce lecznictwa stacjonarnego jest dostęp do całodobowej opieki. Pacjenci, zwłaszcza ci z ciężkimi zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, powinni być stale monitorowani podczas detoksykacji. Pacjenci wysokiego ryzyka, tacy jak osoby starsze i osoby z grupy ryzyka DT, mogą wymagać przetransportowania na oddział intensywnej terapii (OIOM), jeśli objawy się nasilą. Personel będzie monitorował pacjentów pod kątem poziomu tlenu, stanu płynów i elektrolitów, parametrów życiowych i funkcji neurologicznych, w tym koordynacji i odruchów. Istnieje kilka opcji leków stosowanych podczas detoksykacji alkoholowej, które klinicyści mogą zapewnić w zależności od tego, co jest odpowiednie dla każdego pacjenta.

Leki na detoks alkoholowy

Istnieje wiele leków stosowanych podczas procesu detoksykacji alkoholowej, takich jak benzodiazepiny i barbiturany. Benzodiazepiny to leki zwykle stosowane w leczeniu napadów padaczkowych, lęku, ataków paniki i objawów odstawiennych po lekach działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Stosowane jako leczenie podczas detoksykacji alkoholowej, są podawane w celu powstrzymania przechodzenia drobnych objawów w poważne, a także pomagają w pobudzeniu psychomotorycznym. Barbiturany to leki działające depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Są stosowane w leczeniu bólów głowy, drgawek, bezsenności, a czasami pomagają w objawach odstawienia alkoholu. Barbiturany stosowane podczas detoksykacji alkoholowej mogą leczyć napady spowodowane odstawieniem alkoholu i są odpowiednie w przypadku ciężkiego odstawienia. Jednym z leków jest także Disulfiram, który jest lekiem stosowanym w leczeniu alkoholizmu, powodując niepożądane reakcje, gdy ktoś pije alkohol, dlatego jest zwykle stosowany po detoksie i jako część planu leczenia pacjenta. Znany jest również jako wszywka alkoholowa, którą wszywa się pod skórę pacjenta, dzięki czemu utrzymuje się przez około 8-10 miesięcy.