Menu

Jak przestać pić alkohol – domowe sposoby i ich sens

Alkohol to powszechnie znana i lubiana przez społeczeństwo używka. Niewiele jednak osób ma świadomość tego, że alkohol etylowy jest trucizną dla naszego organizmu, a spożywanie go w nadmiernych ilościach prowadzić może do poważnych konsekwencji. Co prawda rzadko bywa bezpośrednią przyczyną zgonu człowieka, jednak odpowiada pośrednio za wywołanie wielu chorób czy niewydolności narządów wewnętrznych. Spożywanie alkoholu w niekontrolowanych ilościach wywołać może zarówno anemię, jak i doprowadzić do powstania nowotworu. Częste spożywanie etanolu prowadzi nie tylko do uszkodzeń organizmu, ma również wpływ na naszą psychikę. Może wywołać psychozy, depresje, chorobę afektywną dwubiegunową, czy spowodować trwałe zmiany w zachowaniu osoby pijącej.

Niestety, po alkohol sięga coraz więcej osób, również młodych, a także kobiet. Do tej pory alkohol uważany był za domenę mężczyzn, jednak tempo naszego życia spowodowało, że obecnie sięga po niego tak naprawdę każdy, nawet kobiety w ciąży, które zdają sobie sprawę z konsekwencji swojego działania. Statystyki mówią, że około 800 tysięcy naszych rodaków uzależnionych jest od alkoholu, a z niebezpiecznym piciem – a więc takim, które może przerodzić się w uzależnienie – boryka się ponad 2 miliony Polaków!

Jak przestać nadmiernie spożywać alkohol? Czy można zaprzestać niebezpiecznego picia domowymi metodami po to, by ustrzec się uzależnienia i utraty kontroli nad własnym życiem?

Pierwsze pytania trzeźwo myślącego alkoholika

Alkoholizm to uzależnienie od alkoholu etylowego, które swoje podłoże ma w psychice oraz cielesności człowieka. Jest to silne zaburzenie, które wywołuje u uzależnionego niepohamowaną potrzebę spożywania alkoholu, bez względu na konsekwencje jakie to picie ze sobą niesie. Chory traci kontrolę nad swoim zachowaniem, życiem oraz decyzjami, które podejmuje – wszystkie podyktowane są przez alkohol. 

Istnieją cztery fazy uzależnienia od alkohol i w każdej z nich można rozpocząć leczenie. Oczywiście im uzależnienie jest bardziej zaawansowane, tym leczenie będzie trudniejsze i wymagać będzie więcej poświęcenia, jednak nieleczony alkoholizm prowadzić może do śmierci. Osoba uzależniona, która zauważyła u siebie problem zaczyna zadawać sobie pytania. Co teraz? Jak do tego doszło? Czy powinienem szukać pomocy u specjalistów? A może uda mi się samodzielnie wyjść z uzależnienia? Niestety, głębokie uzależnienie jest niemożliwe do wyleczenia samodzielnie i wymaga pomocy wykwalifikowanych specjalistów pracujących w ośrodkach leczenia uzależnień i innych tego typu placówkach.

W jaki sposób przestać pić alkohol samemu?

Zaprzestanie picia alkoholu nie jest proste, nawet z pomocą specjalistów. Nieprawdą jest stwierdzenie, że osoby, które nie potrafią przestać pić mają słaby charakter i niewystarczającą ilość silnej woli. Alkohol to trucizna i substancja psychoaktywna, która potrafi uzależnić tak samo jak narkotyki czy leki. Aby móc rozpocząć świadome zaprzestanie picia alkoholu, niezbędne jest poradzenie sobie z przyczynami jego rozpoczęcia. W sieci znaleźć można wiele sposobów, które mogą wspomóc w pozostaniu w trzeźwości, należy mieć jednak na uwadze, że bez kompleksowej pomocy specjalistów, będą bezużyteczne. Do najczęściej podawanych sposobów wspomagania zaprzestania picia podaje się:

  • znalezienie nowego hobby, uprawianie sportu, przebywanie na świeżym powietrzu,
  • stosowanie odpowiednich ziół;
  • odcięcie się od osób, z którymi pijemy alkohol oraz omijanie miejsc związanych z piciem;
  • zmiana dotychczasowych nawyków związanych z alkoholem na zdrowe i racjonalne nawyki.

Jak oduczyć alkoholika pić?

Samodzielne zaprzestanie picia w przypadku uzależnienia jest praktycznie niemożliwe. Wyleczenie alkoholizmu wymaga psychoterapii, by chory mógł poznać przyczyny powstania swojego uzależnienia, a także by mógł przepracować z terapeutą wszystkie swoje traumy oraz zaburzenia emocjonalne czy społeczne. Po zakończonym leczeniu domowe sposoby utrzymania abstynencji będą jak najbardziej pomocne i każdy z alkoholików powinien stosować i ulepszać je przez cały czas. 

Jak przestać pić z dnia na dzień?

Odstawienie alkoholu z dnia na dzień w przypadku uzależnienia jest niemożliwe.  Jest to proces, który wymaga wiele pracy oraz poświęcenia, jednak odzyskanie kontroli nad swoim życiem i zdrowiem jest bezcenne. Tylko podjęcie się kompleksowego leczenia w ośrodku leczenia uzależniania lub podobnej placówce, pomoże w odstawieniu alkoholu.

Pamiętajmy jednak, że nawet po zakończonym leczeniu, walka z alkoholizmem nadal trwa. Osoba, która stała się alkoholikiem pozostaje nim już do końca życia, mówi o sobie jednak, że jest trzeźwym alkoholikiem. Oznacza to, że przeszła przez terapię uzależnień, wie jak radzić sobie z pokusą sięgnięcia po kieliszek i akceptuje swoją chorobę w pełni. 

Dlaczego warto przestać pić alkohol?

Uzależnienie od alkoholu to bardzo ciężkie zaburzenie, które dotyczy nie tylko samego uzależnionego. Cierpią również jego najbliżsi, rodzina, znajomi czy współpracownicy. Alkoholizm jest problemem społecznym, dlatego należy szukać pomocy w jego leczeniu.

Dodatkowo, nadmierne spożywanie alkoholu wyniszcza powoli ludzki organizm. Organami, które są najbardziej narażone na uszkodzenie są nerki i wątroba, ale również serce czy cały układ krążeniowy. Niekontrolowane picie doprowadza również do zmian w mózgu, wywołuje psychozy oraz stany depresyjne. Osoby uzależnione o alkoholu często stają się agresywne, zwłaszcza w przypadku, gdy nie mogą się napić, popadają w konflikty z prawem.

Wyjście z uzależnienia jest bardzo ważne, jeżeli chcemy powrócić do zdrowia oraz odbudować swoje relacje rodzinne i przyjacielskie. Niestety, nieleczony alkoholizm jest pośrednią przyczyną śmierci, gdyż wywołuje wiele zaburzeń w organizmie i umyśle człowieka.

Trans Teoretyczny Model Zmian. 6 faz procesu trzeźwienia

Trzeźwienie to proces, którego nie da się przejść w jeden dzień czy tydzień. Wymaga wiele pracy i według transu teoretycznego posiada 6 faz.

Faza 1 przedkontemplacyjna – jest to faza, w której alkoholik pozostaje w chaosie i niewiedzy, nie dostrzega swojego problemu i nie widzi konieczności zmiany.

Faza 2 kontemplacyjna – w tej fazie alkoholikowi towarzyszą myśli, które świadczą o chęci zmiany swojego życia, zaczyna on zastanawiać się, co mógłby zrobić, by powrócić do zdrowia. W tej fazie nie należy samodzielnie podejmować kroków ku trzeźwości.

Faza 3 – faza przygotowania do zmian, czyli potwierdzenie swojego przekonania do powrócenia do trzeźwego życia. W tej fazie stawiane są cele, a także ustalane priorytety i rozpoczyna się poszukiwanie pomocy.

Faza 4 – faza faktycznego działania, to etap, w którym dochodzi do faktycznych zmian w życiu osoby uzależnionej, do rozpoczęcia konkretnych działań oraz zmian, które mają na celu wyleczenie się z uzależnienia.

Faza 5 podtrzymywanie – w tej fazie osoba uzależniona utrwala zdobyte w trakcie leczenia umiejętności oraz nawyki, by nie wracać do powtarzających się ciągów alkoholowych.

Faza 6 stabilna zmiana – ostatni etap, w którym zmiany zostały już utrwalone i mogą być z pełnym sukcesem stosowane przez osobę uzależnioną, by pozostać w trzeźwości.