Menu

Kobiecy alkoholizm

kobiecy-alkoholizm

Kobiety są bardziej podatne na ryzyko wystąpienia problemów związanych z alkoholem niż mężczyźni. Są także w większym stopniu narażone na niektóre rodzaje raka oraz choroby serca. Ponadto kobiety cierpiące na alkoholizm są bardziej zagrożone śmiercią, z powodu wypadków drogowych, samobójstw oraz problemów zdrowotnych. Z tego względu znajomość zagrożeń może pomóc kobietom w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących ich zdrowia. 

Alkoholizm dotyka kobiet, które były narażone na bliski kontakt z alkoholikiem. Życie z osobą uzależnioną, dorastanie w domu alkoholika, bądź doświadczenie molestowania seksualnego zwiększają ryzyko na pojawienie się choroby alkoholowej. Wszystkie traumatyczne przeżycia oraz przebywanie w nieprawidłowym środowisku będą mieć odzwierciedlenie w dalszym życiu.

Co ciekawe, badania wykazały, że alkoholizm dotyczy w dużej mierze kobiet dobrze wykształconych, którym dobrze się powodzi i mają poukładane życie. Może to mieć związek z nadmiarem obowiązków oraz trudnościami zawodowymi, spowodowanymi stereotypami, wpływającymi na postrzeganie kobiet w miejscu pracy. Od kobiet wymaga się pełnej dyspozycyjności na polu matki, pracownicy oraz żony. Nie zawsze jednak da się połączyć wszystkie zobowiązania. Czasami góra przeszkód do pokonania jest zbyt wysoka, a przerastające kobiety napięcie, znajduje ujście w najprostszym rozwiązaniu, jakim jest alkohol. 

Przyczyny nadmiernego spożywania alkoholu przez kobiety

Istnieje wiele powodów, dla których kobiety sięgają po alkohol. Obowiązki oraz role kobiece mogą znacząco obciążać życie różnymi zobowiązaniami. Są one obarczone różnymi zadaniami, ze względu na swoją płeć. Tego typu sytuacje nawarstwiają obowiązki i sprawiają, że trudniej jest osiągnąć satysfakcjonującą jakość życia. Alkohol bardzo często jest spożywany jako forma relaksu, ułatwienie zasypiania, redukcja nadmiernego poziomu stresu oraz nabranie większej pewności siebie.

Kobiece przyczyny nadużywania alkoholu mogą się okazać znacznie poważniejsze. Bardzo często jest to:

 • molestowanie i inne nadużycia seksualne,
 • mężowie, partnerzy lub inne ważne osoby, które cierpią na uzależnienie od alkoholu,
 • rozwód, trudność w znalezieniu kandydata na męża (staropanieństwo) lub separacja,
 • problemy w sferze miłosnej.

Dla każdego alkohol jest formą ucieczki od trudnych sytuacji, z którymi nie potrafimy sobie samodzielnie poradzić oraz sposobem na uniknięcie bolesnych emocji. Kobiety są z natury bardziej emocjonalne i podatne na wahania nastroju, ze względu na inaczej funkcjonujący układ hormonalny. Alkoholizm jest w dużej mierze uwarunkowany przez nasze postrzeganie świata oraz nastrój, który temu towarzyszy. Ze względu na ocenę sytuacji, jaką dokonujemy bezustannie, musimy potraktować alkohol jako coś złego, co w dużych ilościach może nas pozbawić wszystkich posiadanych dóbr. Im więcej alkoholu spożywamy, tym łatwiej jest nam osiągnąć stan uzależnienia. Organizm sam przyjmuje ten nawyk. Z tego względu na regularność oraz ilość należy bardzo uważać.

Jakim ryzykiem obciążone są kobiety spożywające alkohol?

Nadmierne spożywanie alkoholu przez kobiety wiąże się z dużym ryzykiem w wielu dotkliwych kwestiach. Niebezpieczeństwo może przyjść z każdej strony i wywołać wiele zamieszania w życiu codziennym. Główne zagrożenia związane z uzależnieniem od alkoholu obejmują:

 • uszkodzenia mózgu – układ biochemiczny mózgu kobiet jest bardziej podatny na alkohol niż w przypadku mężczyzn. Proces uzależnienia się może przebiegać znacznie szybciej i być trudniejszy do wyleczenia,
 • rak – kobiety uzależnione od alkoholu są obarczone większym ryzykiem zachorowania na raka głowy, szyi lub piersi,
 • wiktymizacja – kobiety są znacznie podatniejsze na ataki fizyczne lub emocjonalne. Spożywanie alkoholu obniża ich poziom kontroli oraz oceny sytuacji, co może wpłynąć na znalezienie się w niekorzystnej, niebezpiecznej sytuacji. Brak wystarczającej siły fizycznej oraz osłabiona świadomość utrudniają ochronę przed napastnikiem,
 • ciąża – alkohol spożywany w ciąży może bardzo negatywnie wpłynąć na dziecko. Ciąża może być zagrożona, a dziecko znajdzie się w dużym niebezpieczeństwie. Niektóre skutki spożywania alkoholu w ciąży będą z dzieckiem do końca życia, 
 • lęki i urazy osobiste – nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do problemów ze snem, niepokoju, lęków, upadków, niewydolności serca oraz złego odżywiania. Dotyczy to w szczególności starszych kobiet. 
 • Wypadki drogowe – prowadzenie pojazdu w stanie upojenia alkoholowego stanowi śmiertelne działanie. Pod wpływem alkoholu łatwiej jest nam podejmować różnego rodzaju ryzyko. Ze względu na słaby czas reakcji szanse spowodowania poważnego wypadku są bardzo wysokie. 
 • Uzależnienie – każde nadmierne spożywanie alkoholu skończy się w pewnym momencie uzależnieniem. Kobiety według badań, są na nie bardziej podatne. Regularne i coraz częstsze picie jest prostą drogą w stronę uzależnienia.

Oznaki uzależnienia od alkoholu u kobiet

Każdy człowiek inaczej doświadcza uzależnienia od alkoholu, jednak objawy są do siebie podobne, choć mogą wystąpić w innym nasileniu. Bardzo często pierwsze sygnały zauważają domownicy bądź osoby bliskie, które znają nasze codzienne zachowanie. Jeżeli ktoś z najbliższego otoczenia zwróci uwagę na nasz potencjalny problem, należy to potraktować poważnie. Im szybsze działanie, tym łatwiejszy proces leczenia, który u kobiet i tak jest wystarczająco trudny. Każda historia alkoholowa w rodzinie zwiększa podatność na pojawienie się uzależnienia. W takiej sytuacji można przeciwdziałać chorobie. Najlepiej, abyśmy jak najszybciej zastosowali działania profilaktyczne, które uchronią nasz przed poważnymi konsekwencjami, które są nieuniknione w przypadku alkoholizmu. 

Sygnały ostrzegawcze, które alarmują o rozwoju uzależnienia od alkoholu:

 • odczuwanie silnego pragnienia spożywania alkoholu, które jest ciężkie do przezwyciężenia,
 • incydent prowadzenia pojazdu, podczas stanu nietrzeźwości,
 • myślenie o opuszczeniu dnia pracy z powodu spożywania alkoholu,
 • wypijanie zbyt dużej ilości trunków i trudności w odmówieniu wypicia,
 • silne poczucie samotności, które często skłania do wypicia,
 • rodzina oraz osoby bliskie zaniepokojone są Twoim nadużywaniem alkoholu,
 • konieczność spożywania większych ilości alkoholu, aby odczuć oczekiwane skutki.

Objawów jest znacznie więcej. Z początku, uzależnienie może być trudno rozpoznawalne i słabo widoczne. Po pewnym czasie dostrzegamy problem bądź zmianę we własnym postępowaniu. Zauważenie nawet najmniejszego sygnału powinno nas skłonić do leczenia, póki choroba nie rozwinęła się. Ważne, abyśmy zawsze korzystali z pomocy specjalisty. Każde uzależnienie wymaga fachowej pomocy. Nie da się tak po prostu zrezygnować z alkoholu, gdy dotychczas spożywaliśmy go regularnie w dużych ilościach. Zazwyczaj wiąże się to z ogromnym obciążeniem dla organizmu, co przejawiać się może różnymi dolegliwościami. Aby skutecznie wyleczyć alkoholizm musimy skierować się do psychoterapeuty. Samodzielne próby przerwania nałogu są zazwyczaj nietrwałe i mało skuteczne.