Menu

Stosowanie wszywki alkoholowej w leczeniu choroby alkoholowej

Choroba alkoholowa destrukcyjnie wpływa na życie osoby uzależnionej, ale także jej najbliższych członków rodziny. Życie osoby uzależnionej skupia się tylko na alkoholu oraz sposobach na jego szybkie zdobycie. Proces leczenia choroby alkoholowej jest niezwykle długi i pracochłonny. Wymaga dużego zaangażowania ze strony osoby uzależnionej, aby zmienić swoje życie i osiągnąć stan długoletniej trzeźwości. 

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa zalecana jest osobom, które podjęły już świadomą decyzję o zaprzestaniu picia i zmianie swojego stylu życia. Osoby te chcą lub potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed sięganiem po alkohol. Wszywka alkoholowa jest dobrym motywatorem do wytrwania w trzeźwości, a dodatkowo odstrasza od spożywania alkoholu.  Pacjent musi wyrazić świadomą zgodę przed przystąpieniem do zabiegu. 

Wszywka alkoholowa podawana jest podskórnie podczas prostego zabiegu chirurgicznego. Zabieg ten jest bezpieczny i mało inwazyjny. Po jego wykonaniu pacjent nie wymaga okresu rekonwalescencji, jeszczego tego samego dnia jest w stanie wrócić do wykonywania codziennych obowiązków oraz aktywności zawodowych. Należy podkreślić, że wszywka alkoholowa nie wpływa na uwagę oraz koncentrację dlatego osoby ją posiadające mogą prowadzić samochód oraz podejmować się aktywności zawodowych. Po zabiegu zaleca się czternastodniowy odpoczynek od aktywności fizycznej. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, jak metaliczny posmak w jame ustnej, smak czostnku w ustach, senność czy przemijająca impotencja należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wszywkę alkoholową można usunąć z orgaznimu w każdej chwili. 

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć, jeżeli nadal jest taka potrzeba. Lekarz podczas zabiegu wykonuje w okolicy łopatek lub pośladków nacięcie, tak aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Podpowięziowo umieszcza w ciele pacjenta od ośmiu do dziesięciu tabletek, które zawierają substancję czynną. Substancja czynna, disulfiram, odpowiada za hamowanie procesów metabolicznych w organizmie. Jej zadaniem jest blokowanie enzymu, który odpowiada za aktywację dehydrogenazy aldehydowej. Dehydrogenaza aldehydowa polega na tym, że szkodliwy aldehyd octowy rozkładany jest do stanu kwasu octowego, który jest bezpieczny dla organizmu ludzkiego. 

W przypadku zastosowania wszywki alkoholowej rozkład alkoholu we krwi kończy się na etapie powstania aldehydu octowego. Jego nagromadzenie się w organizmie skutkuje powstaniem uciążliwych dolegliwości zatrucia alkoholowego. Dolegliwości te występują od razu po spożyciu alkoholu przez osobę posiadającą wszywkę alkoholową. Utrzymują się nieprzerwanie do kilkunastu godzin. Im większa przyjęta dawka alkoholu tym dolegliwości są silniejsze i dłużej utrzymujące się. Charakterystyczne objawy zatrucia alkoholem to:

 • drgawki
 • drżenie mięśni
 • ból głowy
 • zawroty głowy
 • wymioty
 • nudności
 • biegunka
 • kołatanie serca
 • przyśpieszona akcja serca
 • zaczerwienienie skóry twarzy
 • skoki ciśnienia
 • osłabienie organizmu
 • potliwość
 • podwyższona temperatura ciała

W przypadku osób, które spożywają znaczne ilości alkoholu istnieje ryzyko zajścia nieodwracalnych zmian w ich organizmie. Osoby te mogą doznać zapaści, marskości wątroby czy śmierci. 

Podczas posiadania wszywki alkoholowej istnieje całkowity zakaz spożywania alkoholu. Warto jest również być uważnym i skrupulatnie czytać składy produktów spożywczych oraz kosmetyków. Zaleca się odstawienie wszystkich produktów, które zawierają alkohol lub są zbudowane na bazie octu lub alkoholu. 

Terapia awersyjna

Stosowanie wszywki alkoholowej jest terapią awersyjną. Głównym zadaniem wszywki alkoholowej jest odstraszenie osób uzależnionych od spożywania alkoholu. Zaszyty w organizmie Esperal wzbudza wstręt oraz awersję do alkoholu u osób, które go nadużywały. Dzieje się tak za sprawą występowania nieprzyjemnych dolegliwości od razu po spożyciu substancji wysokoprocentowych. Esperal działa jako swoisty kat, który stoi nad głowa i przypomina o negatywnych konsekwencjach. 

Osoby uzależnione boją się przykrych dolegliwości oraz pogorszenia się swojego stanu zdrowia. Dlatego unikają konsumpcji alkoholu. Jednak posiadanie wszywki alkoholowej nie wpływa na postrzeganie oraz zmianę myślenia osoby chorej. Dlatego uzależniona jednostka nadal będzie odczuwać silne pragnienie spożywania alkoholu oraz głód alkoholowy. 

Zmianę nawyków oraz myślenia gwarantuje podjęcie terapii leczenia uzależnień. Polega ona na regularnych spotkaniach z terapaeutą. Spotkania te odbywają się zarówno w grupach jak i indywidualnie z terapeutą. Podczas tych zajęć, specjalista kładzie nacisk na zmianę postawy osoby uzależnionej – skupia się na ty, aby osoba ta poznała samego siebie, swoje emocje, słabości oraz mocne strony. Praca opiera się na wzmacnianiu samooceny pacjenta oraz poczucia jego własnej wartości. Terapeuta wyposaża pacjenta w wiele narzędzi, które będą pomocne w codziennym życiu. Pacjent uczy się jak unikać alkoholu, jak nie dać zwyciężyć pokusie sięgnięcia po alkohol oraz jak radzić sobie z problemami w sposób społecznie akceptowalny.

Warto podkreślić, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Posiada ona wielu zwolenników jak i przeciwników. Po usunięciu Esperalu z organizmu istnieje ryzyko ponownego nawrotu choroby, który objawić się może ze zdwojoną siłą. Na temat wszywki alkoholowej na przestrzeni lat powstało wiele mitów. Jednym z nich jest mit mówiący o tym, że wszywką alkoholową można przepić. Jest to nieprawdziwe stwierdzenie, gdyż każdorazowe spożycie alkoholu wiązać się będzie z doświadczeniem negatywnych i przykrych dolegliwości zdrowotnych. Nieprawdą jest również, iż wraz z upływem czasu Esperal zmniejsza swoje działanie. Przez cały czas posiadania wszywki alkoholowej działanie Esperalu jest tak samo silne jak w dniu zabiegu. 

Koszt wszywki alkoholowej wynosi kilkaset złotych. Stosowanie wszywki alkoholowej nie jest refundowane przez nasze państwo. Pacjent musi zapłacić za lek i zabieg z prywatnych pieniędzy. Plusem tej metody jest jej jednorazowe podanie oraz długi okres działania. Osoba uzależniona nie musi pamiętać o codziennym przyjmowaniu leków. 

Należy jednak pamiętać, iż leczenie choroby alkoholowej w naszym kraju jest możliwe w bezpłatnej formie. Aby uzyskać pomoc, należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodków leczenia uzależnień. Jeżeli osoba uzależniona pragnie skorzystać z pomocy ośrodków leczenia uzależnień, niezbędne będzie skierowanie na leczenie. Skierowanie to może wystawić lekarz rodzinny lub lekarz psychiatra. Bezpłatna pomoc dla osób uzależnionych od alkoholu przeznaczona jest zarówno dla osób objętych ubezpieczeniem, jak i tych które go nie posiadają. Należy pamiętać, że proces zdrowienia jest długi, jednak odpowiednie zaangażowanie osoby uzależnionej sprawi, żę przyniesie on pozytywne i upragnione korzyści w postaci wieloletniej trzeźwości.