Menu

W jaki sposób alkoholicy maskują swoje uzależnienie?

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. To choroba długotrwała, która stale postępuje, u której podstaw leży przesadne (nadmierne) spożywanie napojów alkoholowych. Osoby chore na alkoholizm uzależnieni są od trunków alkoholowych nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. W ostatniej fazie – czyli zaawansowanym stopniu alkoholizmu osoby uzależnione tracą kontrolę nad swoim zachowaniem, które towarzyszy piciu. Do tego jednak czasu nałogowcy są dość często w stanie bardzo długo utrzymać swoje uzależnienie w tajemnicy, do tego stopnia, że tak naprawdę nikt może się nie zorientować. Częstokroć udaje im się ukrywać ten problem nawet przez długie lata.

Jakie są zachowania charakterystyczne dla alkoholików?

Jest kilka pewnych charakterystycznych zachowań, które przejawia praktycznie każda osoba uzależniona. Terapeuci, którzy zajmują się leczeniem uzależnień utworzyli nawet listę charakterystycznych zachowań oraz postaw, które są wspólne dla większości osób borykających się z problemem alkoholowym, które mogą pomóc w rozpoznaniu postępującej choroby.

Zaprzeczanie problemowi

Osoby chorujące na alkoholizm najczęściej nie przyznają się, że są uzależnione. Ukrywają to nie tylko przed najbliższymi (rodziną lub też znajomymi), ale też przed samymi sobą. Odrzucanie problemu wychodzi im najczęściej tak długo, jak są w stanie wykonywać należycie swoje obowiązki pracownicze i nie wpisywać się w typowy szablon alkoholika. Radzenie sobie w pracy to najczęściej najlepsza „zasłona”, która pozwala osobie uzależnionej w sposób doskonały ukrywać uzależnienie.

Stwarzanie pozorów

Aby ukrywać swoje uzależnienie nałogowcy wprawiają aby jak najlepiej wytwarzać pozory, że w wszystko jest w porządku. Niemała grupa osób, które są uzależnione pije w samotności lub też kryje puste puszki, dzięki czemu nikt z najbliższych nie jest w stanie dostrzec ilości spożywanego przez nie alkoholu.

Robienie przerw w spożywaniu alkoholu

Niektóre osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu, w celu dalszego ukrywania swojego nałogu, decydują się nawet na zaprzestanie spożywania napojów alkoholowych przez pewien okres czasu, co ma na celu nie tylko odsunięcie posądzeń o problemy z nadmiernym spożywaniem alkoholu, ale również przekonanie samego siebie o umiejętności zaprzestania picia alkoholu kiedy tylko chce.

Pewne cechy wspólne osób uzależnionych to właśnie szukanie różnego rodzaju wymówek do picia alkoholu (np. urodziny, imprezy firmowe, spotkania rodzinne), a także skuteczne unikanie konsekwencji choroby alkoholowej. Wyjątkowo wyspecjalizowany w ukrywaniu problemu uzależnienia jest typ nałogowców zwany alkoholikami wysokofunkcjonującymi. Są to osoby doskonale radzące sobie w pracy, odnoszące sukcesy w życiu zawodowym, po których tak naprawdę nikt by się nie spodziewał, że mogą być uzależnione od czegokolwiek. Takie osoby bardzo często rzucają się w wir pracy, utrzymując dzięki temu stale wysoki status społeczny. A to wszystko po to aby skutecznie zamaskować chorobę alkoholową przed otoczeniem i powstrzymania złości najbliższych mu osób.

Maskowanie uzależnienia od alkoholu

Szablon alkoholik pochodzący z tzw. marginesu społecznego jest bardzo mocno zakorzeniony w zbiorowej świadomości większości społeczeństwa. Na myśl o alkoholiku większość z nas przywołuje w myślach niechlujnie ubranego mężczyznę, stojącego pod sklepem z alkoholem lub w pobliskiej bramie (szczególnie w miastach) najczęściej żebrającego o kilka złotych aby ponownie móc kupić sobie alkohol, bez którego nie potrafi żyć. Nic bardziej mylnego, gdyż w chorobę alkoholową może popaść każdy. Oznacza to, że alkoholizm nie jest zależny od statusu, czy też naszego pochodzenia, wykształcenia, lub też wieku albo płci (chociaż niektóre badania pokazując, że kobiety mają większą skłonność do uzależnień). Z uzależnieniem od alkoholu zmagają się bardzo często osoby na prestiżowych stanowiskach, są to dyrektorzy lub szefowie międzynarodowych korporacji, lecz również „szanowane zawody” jak: lekarze, prawnicy, nauczyciele czy też politycy. Zdarzają się sytuacje kiedy to właśnie wysoka pozycja zawodowa oraz społeczna, staje się przyczyną uzależnienia od alkoholu. Oczywiście nie można generalizować, ale takie sytuacje są częste. Dodatkowo pozwalają one na skuteczne ukrywanie choroby alkoholowej przed otoczeniem. 

Jak postępować z osobą, która zdradza objawy uzależnienia od alkoholu?

Jeżeli spostrzeżemy, że osoba z najbliższego nam otoczenia zaczyna przejawiać jakieś oznaki choroby alkoholowej, jej rodzina lub też znajomi muszą przede wszystkim usiłować nakłonić ją do podjęcia jakiejkolwiek terapii. Mogą to być spotkania w grupach AA, lub też indywidualne spotkania z alkoholem. Można również wspomóc się wszywką alkoholową Esperal, aby mieć pewność, że uzależniony pozostanie w abstynencji. Aby jednak podjąć któreś z wymienionych działań niezbędna jest szczera rozmowa z osobą, którą podejrzewamy o jej problemie. W rozmowie tej musimy choremu przekazać pewne konkretne treści, które pozwolą mu szybciej pokonać nałóg i wrócić do normalności. Bardzo często rozmowa ta przybiera swego rodzaju kształt interwencji, podczas której najbliżsi uzależnionego mówią jej, że nie zniosą już dłużej takiego zachowania i czekają aż rozpocznie leczenie.  Podczas takiej rozmowy dobrze by było aby uczestniczył w niej również terapeuta powinna, który posiada doświadczenie w prowadzeniu rozmów tego typu. Uzależniony nie może zostać postawiony pod tzw. ścianą ani zmuszany do czegokolwiek. Musimy wiedzieć, że tylko świadoma decyzja aby rozpocząć leczenie może się udać. Aby zachęcić alkoholika do walki z nałogiem dość często przedstawiane są mu konsekwencje długotrwałego picia, które najczęściej mocno oddziałują na wyobraźnię chorego.

Gdzie należy szukać pomocy dla osób uzależnionych od alkoholu?

Niewątpliwie osoby, które są uzależnione od alkoholu wymagają specjalistycznej pomocy, która może zostać udzielona tak naprawdę wyłącznie przez doświadczone
i wykwalifikowane osoby w leczeniu alkoholizmu. Najlepszym rozwiązaniem jest terapia w zamkniętym ośrodku uzależnień gdzie pomogą uzależnionemu wykwalifikowani terapeuci. Najbliżsi osoby, które zmagają się z alkoholizmem nie mogą dać się zwieść obietnicami samodzielnego rzucenia picia przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków bez specjalistycznej pomocy jest to po prostu niemożliwe i kończy się niepowodzeniem.

Dość dobrym pomysłem, który skutecznie wspomaga walkę z alkoholizmem jest zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal. Jest to tzw. metoda awersyjna stosowana najczęściej na samym początku walki z nałogiem. Pacjent, który ma wszyty podskórnie lek Esperal zdaje sobie sprawę, że jeżeli napije się trunku alkoholowego spotkają go bardzo nieprzyjemne dolegliwości, które może i przypominają kaca, ale są dużo bardziej nasilone i trwają zdecydowanie dłużej. Niektóre z nich są na tyle niebezpieczne dla zdrowia, że mogą trwale uszkodzić narządy wewnętrzne co w skrajnych przypadkach może skutkować nawet śmiercią uzależnionego.