Zapaść alkoholowa: Co robić, by uniknąć tragedii?

Zapaść alkoholowa to inaczej ostre zatrucie alkoholem. Jest to bardzo poważny stan zagrożenia życia, najczęściej spowodowany spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu w krótkim czasie. Niezażegnany w porę może doprowadzić nawet do śmierci. Sprawdź, jakie są objawy zapaści alkoholowej i jak pomóc alkoholikowi w stanie ostrego zatrucia alkoholowego. Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia z powodu zapaści alkoholowej? W poniższym artykule poznasz objawy, przyczyny oraz postępowanie w sytuacji wystąpienia zapaści alkoholowej u bliskiej osoby.
Czym jest zapaść alkoholowa? Czy jest niebezpieczna?
Zapaść alkoholowa to poważny stan zagrażający zdrowiu i życia, który wynika z zapaści funkcji krążeniowej. Stan ten charakteryzuje się spłyceniem oddechu i niestabilnym tętnem, które zarazem przyspiesza i słabnie. Dzieje się tak wskutek spożycia zbyt dużej ilości toksycznej substancji, jaką jest alkohol, w efekcie czego serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej ilości krwi do krwiobiegu. Spada wówczas ciśnienie krwi, a do organizmu przestaje być dostarczana odpowiednia ilość tlenu, co może doprowadzić do utraty przytomności. Tak ostra zapaść funkcji krążeniowych doprowadzić może nawet do śmierci.
Przyczyny zapaści alkoholowej
Do zapaści alkoholowej dochodzi wskutek zatrucia zbyt dużą ilością alkoholu wypitego w zbyt krótkim czasie. Wówczas organizm nie jest w stanie poddać równoległemu metabolizowaniu przyjętej dawki alkoholu i nie może sobie z nią poradzić.
Warto pamiętać, że do zapaści alkoholowej może doprowadzić jednorazowe przyjęcie zbyt dużej ilości trunku. Wynika to z faktu, że nie sposób przewidzieć, jaka ilość alkoholu jest w stanie komuś zaszkodzić. Za dawkę śmiertelną uznaje się 0,7 litra czystej wódki wypitej w ciągu godziny. Przyjmuje się więc, że objawy zatrucia alkoholem u osoby dorosłej mogą wystąpić już po spożyciu 1-1,5ml/kg masy ciała czystego spirytusu.
Jak rozpoznać zapaść alkoholową? Wczesne i późniejsze objawy
Aby prawidłowo rozpoznać zapaść alkoholową i zareagować w porę, aby pomóc osobie dotkniętej tą niebezpieczną przypadłością, warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie, jakie objawy mogą pojawić się na skutek zaburzenia funkcji krążeniowej. Objawy takie postępują, więc wczesne oznaki mogą się nieco różnić od tych występujących na już zaawansowanym etapie zapaści.
Do wczesnych objawów zapaści alkoholowej należą:
- uczucie zimna,
- niepokój,
- zawroty głowy,
- mdłości i wymioty.
Do pogłębionych objawów zapaści alkoholowej należą:
- spłycony oddech,
- potliwość,
- bladość skóry,
- dreszcze,
- silne pragnienie,
- duszności.
W efekcie niedotlenienia osoba doświadczająca zapaści alkoholowej może utracić przytomność. Należy mieć na uwadze, że podczas zapaści dochodzi do utrudnienia prawidłowego oddechu, a funkcje układu krążenia są zaburzone – w skrajnych przypadkach może dojść nawet do śmierci poszkodowanego.
Objawy te niestety łatwo pomylić z innymi przypadłościami, które występują np. przy wielu chorobach, jednakże warto zawsze uważnie obserwować wszelkie niepokojące oznaki. W przypadku zauważenia problemów z oddychaniem i słabnięcia tętna, należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie.
Pierwsza pomoc i postępowanie w sytuacji wystąpienia zapaści alkoholowej
Kiedy zaobserwujemy u drugiej osoby pierwsze objawy zapaści alkoholowej, pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy tej osoby samej! Jej stan może szybko ulec pogorszeniu, a osoba doświadczająca kolejnych objawów zapaści nie będzie w stanie udzielić sobie samej pomocy.
Jeżeli występujące objawy są charakterystyczne dla wczesnej fazy, doraźnie można zastosować chłodzące okłady. Wilgotną ścierkę albo mrożonkę owiniętą w ręcznik należy przyłożyć do czoła i karku osoby doświadczającej nieprzyjemnych dolegliwości. Nie należy w tej sytuacji podawać żadnych pokarmów ani płynów!
Jeżeli stan takiej osoby ulegnie pogorszeniu – pojawi się spłycony oddech, tętno zacznie słabnąć, a świadomość zostanie zaburzona, należy niezwłocznie wezwać pomoc. W tym celu należy zadzwonić pod któryś ze wskazanych numerów:
- pogotowie – 999,
- numer alarmowy – 112.
W przypadku utraty przytomności, poszkodowanego należy ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej. Należy cały czas obserwować taką osobę – może dojść do zaprzestania oddychania i zatrzymania akcji serca, co z kolei wymaga podjęcia resuscytacji. Równolegle należy pozostawać w kontakcie z operatorem numeru alarmowego i stosować się do każdego zalecenia.
Po przekazaniu takiej osoby służbom ratunkowym, najpewniej zostanie ona poddana specjalistycznemu odtruciu alkoholowemu i hospitalizacji.
Odtruwanie alkoholowe – czym jest?
Odtrucie alkoholowe poszkodowanego odbywa się za pomocą podłączenia pod kroplówki dożylne. Proces ten polega na oczyszczaniu organizmu z alkoholu i przywrócenia do normy gospodarki wodno-elektrolitowej. W kontrolowanych warunkach pacjentowi zostają podane wszystkie niezbędne składniki odżywcze i wprowadzone do krwiobiegu. Efektem odtruwania alkoholowego jest złagodzenie oraz zmniejszenie objawów zatrucia i przywrócenie optymalnego funkcjonowania organizmu pacjenta.
Kto może doświadczyć zapaści alkoholowej? Czy w każdym przypadku odtruwanie alkoholowe będzie rozwiązaniem?
Zapaść alkoholowa najczęściej spowodowana jest przez dostarczenie nadmiernej ilości alkoholu w zbyt krótkim czasie. Zdarza się tak podczas jednorazowych sytuacji, np. podczas tak zwanego „zerowania” w trakcie imprezy.
Najczęściej jednak za zapaścią alkoholową stoi silne uzależnienie od alkoholu. Regularne spożywanie nadmiernych ilości alkoholu doprowadza do skrajnego zanieczyszczenia organizmu alkoholika przez toksyczną substancję, jaką jest alkohol etylowy. Osoba dotknięta chorobą alkoholową może dzień po dniu dostarczać do swojego organizmu alkohol, co w znacznym stopniu przyczynia się do obciążenia narządów wewnętrznych, w tym serca i całego układu krążenia.
Specjalistyczne odtruwanie alkoholowe oczywiście należy zastosować w obu przypadkach. Zarówno jednorazowa sytuacja nadmiernego spożycia alkoholu, jak i długotrwałe jego spożywanie przez alkoholika, może zakończyć się nagłą śmiercią. W przypadku zaobserwowania objawów zapaści alkoholowej zawsze niezwłocznie należy wezwać pomoc, a osobę poszkodowaną poddać odtruwaniu i odpowiedniemu leczeniu.
Jeżeli mamy do czynienia z osobą dotkniętą chorobą alkoholową, po zakończonym leczeniu zapaści warto rozważyć terapię uzależnień. Samo odtrucie organizmu niestety nie wystarczy, aby wyleczyć chorego z alkoholizmu – do tego potrzeba odpowiedniej pomocy specjalistycznej w ośrodku dla osób uzależnionych. Jest to trudna walka, która może trwać latami i nie należy bagatelizować objawów alkoholizmu. Takiej osobie warto okazać wsparcie i zachęcić do skorzystania z pomocy specjalistycznej.
Podsumowanie
Zapaść alkoholowa, czyli ostre zatrucie alkoholem, to stan zagrażający życiu, wynikający ze spożycia zbyt dużej ilości alkoholu w zbyt krótkim czasie. Do typowych objawów takiego zatrucia należą: spłycony oddech, słabnące tętno, pot, blada skóra, a nawet utrata przytomności. Zawsze należy wezwać pomoc do osoby, która przejawia objawy zatrucia – poszkodowany będzie wymagał specjalistycznego leczenia. Warto zastanowić się, czy taka osoba nie jest dotknięta problemem choroby alkoholowej. Być może znalazła się w trudnym momencie życia i po przebytym odtruciu alkoholowym będzie potrzebowała bardziej specjalistycznej pomocy.