-
Czym jest wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa jest jednym ze sposobów leczenie alkoholizmu dla osób, którym szczególnie trudno jest pozbyć się nałogu. Polega on na implantacji podskórnej lekarstwa – Esperalu, który jest substancją znacznie spowalniającą metabolizowanie się alkoholu w organizmie.
-
Jak działa Esperal?
Esperal to tabletka implementowana podskórnie. Lek ten łączony z alkoholem wywołuje bardzo nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne skutki. Przez to alkohol przestaje się kojarzyć z przyjemnością, a staje się źródłem bardzo przykrych doświadczeń, takich jak zawroty i bóle głowy, bóle mięśni, kołatanie serca, odczucie strachu, niepokój, nudności czy wymioty. Substancja ta ma na celu zapobiegać wypijania zbyt dużych ilości alkoholu.
-
Kiedy można wykonać zabieg wszycia Esperalu?
Wszywka alkoholowa jest zabiegiem wykonywanym przez lekarza. Osoba, której zabieg dotyczy, musi być świadoma i wyrazić zgodę na wszycie Esperalu. Zabieg może być wykonany jedynie wtedy, kiedy pacjent nie spożywał alkoholu w ciągu ostatnich 24 godzin. Nie może też cierpieć na choroby związane z krążeniem, cukrzycę czy choroby psychiczne.
-
Czy wszywka alkoholowa jest bezpieczna?
Esperal działa jak „straszak” i zniechęca osobę uzależnioną do sięgnięcia po alkohol. Wszywki alkoholowe są bardzo skuteczne w przerwaniu ciągu alkoholowego, ale nie leczą alkoholizmu. Wielu terapeutów uzależnień krytykuje esperal z powodu jego niebezpiecznych skutków ubocznych, które mogą zagrażać zdrowiu pacjenta. Faktem jest jednak, że wszywka alkoholowa dla wielu alkoholików okazała się początkiem trzeźwości i życia bez popularnej używki.
-
Czy psychoterapia jest konieczna w leczeniu uzależnienia alkoholowego?
Alkoholizm wpływa zarówno na zdrowie fizyczne osoby uzależnionej, jak i na jej psychikę oraz relacje z otoczeniem. Osoba uzależniona sięga po alkohol w celu poprawienia swojego nastroju lub aby uniknąć dyskomfortu, który czuje po jego odstawieniu. Alkohol uzależnia zatem nie tylko fizycznie, ale też psychicznie, przez co podstawą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Jej skuteczność jest bardzo uzależniona od nastawienia pacjenta, dlatego ważne jest, aby decyzja odnośnie terapii i leczenia została podjęta świadomie.
-
Kiedy towarzyskie „wyjście na piwo” zamienia się w uzależnienie?
Alkohol przyjmowany w racjonalnych ilościach nie przynosi ogromnego spustoszenia naszemu organizmowi. Problem pojawia się, kiedy tolerancja na alkohol znacznie wzrasta w bardzo krótkim czasie, pojawia się palimpsest, czyli krótka amnezja po spożyciu alkoholu czy ciągi opilcze, podczas których osoba uzależniona nie wyobraża sobie dnia bez spożycia alkoholu.
-
Jak zachęcić osobę uzależnioną do podjęcia leczenia?
Osoba uzależniona od alkoholu bardzo często nie zauważa problemu lub nie dopuszcza do siebie faktu, że jest uzależniona. Aby podjąć rozmowę odnośnie terapii z osobą uzależnioną, należy się przygotować. Konfrontacja powinna odbyć się w przyjaznej i swobodnej atmosferze i najlepiej, kiedy osoba uzależniona jest trzeźwa. Nie należy nikogo oskarżać ani wypominać złych chwil, żeby nie wywołać nieprzyjemnych emocji. Rozmowa powinna zostać przeprowadzona bardzo ostrożnie, ze świadomością, że nie można nikogo zmusić do terapii.