Menu

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Zatrucie alkoholowe

  • Czym jest zatrucie alkoholowe i jakie są jego objawy?
    Zatrucie alkoholowe następuje w momencie, gdy wypijemy zbyt dużą ilość alkoholu, którego nasz organizm nie jest w stanie, ani przyswoić ani wydalić. Zawarte w alkoholu toksyny zaburzają normalny tryb funkcjonowania i pojawiają się bóle mięśni, głowy, mdłości i wymioty, ogólne osłabienie, zaburzenie mowy i równowagi.
  • Jaka jest różnica między zatruciem etylowym a kacem?
    Wiele osób uważa, że dzień po spożyciu dużej ilości alkoholu, doświadczyło zatrucia, kiedy tak naprawdę dopada ich syndrom dnia następnego, potocznie zwany kacem. Nie należy tych pojęć mylić ze sobą, ponieważ kac jest kwestią bardzo subiektywną i stanowi reakcję konkretnego organizmu na ustanie oddziaływania etanolu na układ nerwowy.

Odtrucie alkoholowe

  • Dla kogo jest wskazane odtrucie alkoholowe?
    Odtrucie alkoholowe jest polecane dla wszystkich, którzy zauważają u siebie pierwsze oznaki uzależnienia, jak również dla osób, które chcą oczyścić z toksyn i odmłodzić swój organizm. Odtrucie alkoholowe jest wskazane w celu zwiększenia siły i płodności. Ma też pozytywny wpływ na leczenie różnych alergii czy chorób cywilizacyjnych, takich jak depresja.
  • Jak wygląda proces odtrucia alkoholowego?
    Podczas zabiegu odtrucia alkoholowego podawana są kroplówki z glukozą, solą fizjologiczną i płynów wieloelektrolitowych, leki domięsniowe i witaminy. W gestii lekarza leży dobranie odpowiedniej dawki dla pacjenta na podstawie wywiadu medycznego.

Wszywka alkoholowa

  • Czym jest wszywka alkoholowa?
    Wszywka alkoholowa jest jednym ze sposobów leczenie alkoholizmu dla osób, którym szczególnie trudno jest pozbyć się nałogu. Polega on na implantacji podskórnej lekarstwa – Esperalu, który jest substancją znacznie spowalniającą metabolizowanie się alkoholu w organizmie.
  • Jak działa Esperal?
    Esperal to tabletka implementowana podskórnie. Lek ten łączony z alkoholem wywołuje bardzo nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne skutki. Przez to alkohol przestaje się kojarzyć z przyjemnością, a staje się źródłem bardzo przykrych doświadczeń, takich jak zawroty i bóle głowy, bóle mięśni, kołatanie serca, odczucie strachu, niepokój, nudności czy wymioty. Substancja ta ma na celu zapobiegać wypijania zbyt dużych ilości alkoholu.
  • Kiedy można wykonać zabieg wszycia Esperalu?
    Wszywka alkoholowa jest zabiegiem wykonywanym przez lekarza. Osoba, której zabieg dotyczy, musi być świadoma i wyrazić zgodę na wszycie Esperalu. Zabieg może być wykonany jedynie wtedy, kiedy pacjent nie spożywał alkoholu w ciągu ostatnich 24 godzin. Nie może też cierpieć na choroby związane z krążeniem, cukrzycę czy choroby psychiczne.
  • Czy wszywka alkoholowa jest bezpieczna?
    Esperal działa jak „straszak” i zniechęca osobę uzależnioną do sięgnięcia po alkohol. Wszywki alkoholowe są bardzo skuteczne w przerwaniu ciągu alkoholowego, ale nie leczą alkoholizmu. Wielu terapeutów uzależnień krytykuje esperal z powodu jego niebezpiecznych skutków ubocznych, które mogą zagrażać zdrowiu pacjenta. Faktem jest jednak, że wszywka alkoholowa dla wielu alkoholików okazała się początkiem trzeźwości i życia bez popularnej używki.

Detoks alkoholowy

  • Na czym polega detoks alkoholowy?
    Detoks alkoholowy to proces trwający od 7 do 10 dni, podczas którego następuje przerwanie ciągu alkoholowego. Detoksykacja alkoholowa polega na oczyszczeniu organizmu z toksyn oraz uzupełnieniu płynów. Jej celem jest głównie poprawienie stanu pacjenta, złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków abstynencji i może być dużym krokiem w stronę podjęcia terapii i odwyku.
  • Jakie suplementy otrzymuje osoba na detoksie alkoholowym?
    Podczas detoksu alkoholowego osoba uzależniona otrzymuje witaminę B1, magnez i potas. Często podawane są też środki przeciwbólowe, nasenne i uspokajające, które mają za zadanie złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego.
  • Czy detoks alkoholowy może zastąpić odwyk?
    Detoks alkoholowy nie ma nic wspólnego z odwykiem, który musi odbywać się pod kątem specjalisty. Może jednak stanowić wstępny etap umożliwiający pacjentowi podjęcie terapii.

Leczenie

  • Czy psychoterapia jest konieczna w leczeniu uzależnienia alkoholowego?
    Alkoholizm wpływa zarówno na zdrowie fizyczne osoby uzależnionej, jak i na jej psychikę oraz relacje z otoczeniem. Osoba uzależniona sięga po alkohol w celu poprawienia swojego nastroju lub aby uniknąć dyskomfortu, który czuje po jego odstawieniu. Alkohol uzależnia zatem nie tylko fizycznie, ale też psychicznie, przez co podstawą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Jej skuteczność jest bardzo uzależniona od nastawienia pacjenta, dlatego ważne jest, aby decyzja odnośnie terapii i leczenia została podjęta świadomie.
  • Kiedy towarzyskie „wyjście na piwo” zamienia się w uzależnienie?
    Alkohol przyjmowany w racjonalnych ilościach nie przynosi ogromnego spustoszenia naszemu organizmowi. Problem pojawia się, kiedy tolerancja na alkohol znacznie wzrasta w bardzo krótkim czasie, pojawia się palimpsest, czyli krótka amnezja po spożyciu alkoholu czy ciągi opilcze, podczas których osoba uzależniona nie wyobraża sobie dnia bez spożycia alkoholu.
  • Jak zachęcić osobę uzależnioną do podjęcia leczenia?
    Osoba uzależniona od alkoholu bardzo często nie zauważa problemu lub nie dopuszcza do siebie faktu, że jest uzależniona. Aby podjąć rozmowę odnośnie terapii z osobą uzależnioną, należy się przygotować. Konfrontacja powinna odbyć się w przyjaznej i swobodnej atmosferze i najlepiej, kiedy osoba uzależniona jest trzeźwa. Nie należy nikogo oskarżać ani wypominać złych chwil, żeby nie wywołać nieprzyjemnych emocji. Rozmowa powinna zostać przeprowadzona bardzo ostrożnie, ze świadomością, że nie można nikogo zmusić do terapii.